Lidé od Paroubka: To, co provedl Sobotka, by se dalo spíš čekat od pravicové vlády

02.05.2014 13:48

Obavy z toho, že i v naší zemi dochází k provázanosti politiky a veřejné správy s finanční oligarchií, vyjádřili na webu Jiřího Paroubka VašeVěc.cz dva členové strany LEV 21 Bohdan Babinec a Jiří Pondělíček. Ilustrovali to zejména na osudu bývalých bytů OKD, které nyní patří firmě RPG.

Lidé od Paroubka: To, co provedl Sobotka, by se dalo spíš čekat od pravicové vlády
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Paroubek

Anketa

Co soudíte o skandálu kolem privatizace OKD ve vztahu k premiéru Sobotkovi?

hlasovalo: 8046 lidí

Podle obou politiků by se dalo očekávat, že odkoupení bytů bude umožněno především jejich tehdejším uživatelům. A ne za zvýhodněnou cenu novému majiteli RPG. „Vždyť za dobu vlastnictví bytů získal nový vlastník významnou peněžní částku, kterou téměř vůbec nereinvestoval do bytů, ale použil ji na zcela jiné a netransparentní účely,“ uvádějí autoři článku.

Diví se, jak je možné, že v rozporu s privatizační smlouvou vůbec mohly být tyto byty přenechány RPG. „Tento postup vyvolává naléhavé otázky, zda se v tomto případě nejedná o korupci, když stát nejednal a neuplatňoval nároky z uzavřených smluv,“ upozorňují s tím, že to vede k otázce, proč tehdejší a všichni následující ministři financí nezabránili těmto smlouvě odporujícím postupům.

Dochází k ožebračování občanů o stovky tisíc korun

Anketa

Uvažujete o tom, že byste do Evropského parlamentu zvolili Jiřího Paroubka (NS-LEV21) ?

24%
76%
hlasovalo: 5326 lidí

Podle obou politiků LEV 21 je zcela zřejmé, že nájemník, který platil nájemné více než dvacet let, znásobil příjmy snadno zpochybnitelných nových majitelů. Navíc nyní dochází k tomu, že byty chce současný majitel prodat za cenu, která nad únosnou míru převýší celkovou cenu OKD, za kterou získal nejen doly, ale i byty. „Dochází tak k ožebračování občanů o stovky tisíc korun i k výsměchu všem daňovým poplatníkům, z jejichž daní bude sanován útlumový program těžby na Dole Paskov,“ argumentují politici.

Podle nich je zarážející, že ministrem financí byl tehdy Bohuslav Sobotka. „Takový krok by se dal očekávat spíše od pravicové vlády,“ podotýkají s tím, že prodej bytů OKD je jen jedním z mnoha podobných případů.

Poukazují na to, že se často mluví o provázanosti politiky a veřejné správy se světem financí a podnikání vybraných osob, stručně řečeno s finanční oligarchií, ve východoevropských zemích. „Nejsme ale svědky podobných tendencí i u nás? A to už velmi dlouho? Nemůžeme se zbavit pocitu, že tomu tak je,“ dodávají závěrem oba politici LEV 21.

Celý článek najdete zde

reklama

autor: vam

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

odvody

Když si začínající podnikatel odloží platby pojištění, ale v podnikání se mu nedaří, tak je stejně bude muset uhradit, nebo ne? A kde je pak nějaká pomoc? Protože ony i minimální zálohy budou díky vaší vládě dost vysoké. Uvědomujete si to? Proč jste vlastně na navýšení přistoupili, hlavně teď když ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prezident Pavel, Mašínová i Vetchý. Vladimír Hučín vytáhl vzpomínky

4:44 Prezident Pavel, Mašínová i Vetchý. Vladimír Hučín vytáhl vzpomínky

„Najednou jsme viděli v Lidových novinách fotku, jak se usmívá na Eduarda Stehlíka a Petra Pavla s t…