Lidé si připomenou oběti holocaustu předčítáním jejich jmen

28.04.2014 7:05

Jména lidí, kteří zahynuli v nacistických koncentračních táborech či jinak přišli o život během holocaustu, zazní dnes na veřejných prostranstvích v několika českých městech. Na dnešek totiž letos připadl Den vzpomínání na oběti holocaustu. V Praze se bude již podeváté číst na náměstí Míru, přidají se také v Brně, Olomouci, Liberci, Kutné Hoře a Sušici.

Lidé si připomenou oběti holocaustu předčítáním jejich jmen
Foto: Archiv
Popisek: Jména českých obětí holocaustu na zdi Pinkasovy synagogy v Praze

Akci pořádají Institut Terezínské iniciativy a Nadační fond obětem holocaustu. Tématem letošního čtení je židovské a romské vzdělávání v předválečném Československu a v Protektorátu Čechy a Morava. Součástí akce v Praze a Brně bude výstava studentských prací vítězů soutěže Jom ha-šoa, letos na téma Mít své místo - Židé a Romové - naši spolužáci před holocaustem a dnes.

Veřejné připomínky se zúčastní pamětníci holocaustu, známé osobnosti veřejného a kulturního života, představitelé židovských i romských organizací a všichni ti, kterým památka obětí holocaustu není lhostejná. Svou účast na pražském čtení přislíbili ministr Jiří Dienstbier, izraelský velvyslanec Gary Koren, viceprezident Mezinárodního osvětimského výboru Felix Kolmer, starostka Prahy 2 Jana Černochová nebo prezident Výboru pro odškodnění romského holocaustu Čeněk Růžička.

Den památky obětí holocaustu, hebrejsky Jom ha-šoa, je 27. dnem měsíce nisan v židovském kalendáři, což připadá na počátek jara. Je připomínkou šesti milionů Židů, kteří zahynuli během holocaustu. V Izraeli je tento den státním svátkem. Datum se vztahuje k výročí povstání ve varšavském ghettu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hyeny, kolaboranti, štváči. Okamura zabral Sněmovnu a jelo to

12:51 Hyeny, kolaboranti, štváči. Okamura zabral Sněmovnu a jelo to

Lídr SPD Tomio Okamura se dnes rozhodl vystoupit krátce po zahájení dnešní schůze Poslanecké sněmovn…