Lidem na Krymu během silvestrovské noci vyzváněly telefony. Volalo jim Rusko, protože...

02.01.2016 12:40

Rusko na Krymu uspořádalo bleskový průzkum veřejného mínění ohledně nové smlouvy na dodávku energií z Ukrajiny. Ta je totiž napsaná způsobem, který naznačuje, že Krym je stále součástí země a nikoliv součástí Ruska. Výsledek je velmi překvapivý. Drtivá většina obyvatel Krymu radši vydrží několikaměsíční výpadky, než aby uznali, že patří stále na Ukrajinu. Informuje The Telegraph.

Lidem na Krymu během silvestrovské noci vyzváněly telefony. Volalo jim Rusko, protože...
Foto: Foto Alexandr Gegalčij
Popisek: Vladimir Putin na Krymu

Obyvatele Krymu v současnosti čeká několik měsíců výpadků elektřiny, neboť jim skončila dosavadní smlouva na její dodávky. Novou však podepsat nechtějí, jelikož Ukrajina ji podala tak, že je Krym stále její součástí.

Krymský poloostrov je ve stavu nouze od „energetické blokády“, kterou mají na svědomí ukrajinští a krymskotatarští aktivisté, kteří doslova přesekali dráty vedoucí na Krym elektřinu.

Nyní se Kreml rozhodl na základě bleskového průzkumu veřejného mínění odmítnout novou smlouvu na dodávky elektřiny z Ukrajiny, která naznačuje, že Sevastopol a Krym jsou stále její součástí.

„Je celkem jasné, že se prezident rozhodne smlouvu za těchto podmínek nepodepsat,“ řekl Putinův mluvčí Dmitrij Peskov poté, co byly zveřejněny výsledky bleskového telefonického průzkumu veřejného mínění obyvatel Krymu.

Putin došel ke svému rozhodnutí na základě bleskového průzkumu veřejného mínění, který na Krymu provedla ruská agentura VtsIOM. Telefonický průzkum se odehrál v podvečer 31. prosince a 1. ledna dopoledne a zúčastnilo se jej 1000 respondentů.

Průzkum obsahoval pouze dvě otázky. „Podporujete či nepodporujete sepsání obchodní smlouvy s Ukrajinou ohledně dodávky elektřiny na Krym a Sevastopol, pokud smlouva tvrdí, že Krym a Sevastopol jsou součástí Ukrajiny?“ A druhá zněla „Jste připraven snést dočasné potíže spojené s nepatrnými přerušeními v dodávkách energií po dobu následujících tří až čtyř měsíců?“

Výsledkem údajně bylo, že dohodu nechce podepsat 94 % všech dotázaných.

Předchozí dohoda totiž skončila 1. ledna a v noci ze čtvrtka na pátek tak byly na Krym přerušeny dodávky elektřiny z Ukrajiny.

Ty však byly přerušeny již dříve v listopadu, kdy bylo sabotováno elektrické vedení. Za touto akcí údajně stojí krymskotatarští a ukrajinští nacionalističtí aktivisté, kteří následně zavedli energetickou a zásobovací blokádu Krymu.

Přerušení dodávek tak nechalo téměř dva miliony lidí bez elektřiny a donutilo ruské úřady k vyhlášení stavu nouze. V současnosti Rusko, které zavedlo zákaz dovozu ukrajinských potravin jako reakci na asociační dohodu Ukrajiny s Evropskou unií, pokládá podmořské elektrické vedení pro zásobování Krymu přímo z Ruska.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nikdo vám nebude věřit... Skutečné informace o táboře v Letech

20:18 Nikdo vám nebude věřit... Skutečné informace o táboře v Letech

O táboře v Letech u Písku, kde za druhé světové války zemřely stovky lidí, toho bylo napsáno již hod…