Lidi, neblbněte, volá ekonomka Šichtařová. Zde je důvod

24.05.2019 9:10

Ekonomka Markéta Šichtařová bije na poplach. Nejen v české ekonomice podle ní tiká bomba.

Lidi, neblbněte, volá ekonomka Šichtařová. Zde je důvod
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová
reklama

Česká ekonomika stále roste a odbory trvají na tom, že by měly růst i mzdy. Ekonomka na blogu serveru iDNES.cz však upozorňuje, že ještě rychleji než mzdy rostou dluhy českých domácností. Každý Čech včetně nemluvňat dluží v průměru přes 200 tisíc korun. Mohou za to především hypotéky. Ty jsou často velmi vysoké, ale lidem se zatím daří je splácet. Zatím.

Podniky však už několik měsíců varují, že ekonomika zpomaluje. Podle Šichtařové je to v tuto chvíli důležitější informace než zprávy o demonstracích středoškoláků proti hrozící změně klimatu.

„Podobně jako české domácnosti se však chová celá planeta. Zatímco (někteří aktivističtí) středoškoláci bijí na poplach kvůli údajné klimatické krizi, (všichni) ekonomové by měli bít na poplach kvůli zjevné předluženosti. Podle Institutu mezinárodních financí se globální dluh v roce 2011 pohyboval kolem 200 bilionů dolarů, vloni už byl kolem 240 bilionů dolarů. To je nárůst o 20 % za 7 let. Kapku nepoměr,“ upozornila Šichtařová.

Dá se navíc očekávat, že celá situace se ještě zhorší, až se naplno rozjede obchodní válka mezi USA a Čínou. Šichtařová nepochybuje, že se tak stane, a apeluje na své spoluobčany, aby víc přemýšleli nad tím, za co utrácejí své peníze. A aby si především uvědomili, že než začnou peníze utrácet, musí je napřed vydělat.

„Život na dluh má své meze. Lidi, neblbněte, na útraty za srandičky je nutné si nejprve vydělat. Ne nejdřív utrácet, pak vydělávat,“ uzavřela dáma.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hlad, složenky a strach. Vztek na Babiše poroste. A také násilí

15:37 Hlad, složenky a strach. Vztek na Babiše poroste. A také násilí

Že bude lockdown, předpovědělo už několik lidí. Mezi nimi i novinář Petr Nutil. A varuje, že nemusí …