Lidovci se podělali z průzkumů. Kdybyste zůstali s námi, tohle by se vám nestalo, vzkázal Starostům kníže Schwarzenberg

27.07.2017 21:03

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg se vyjádřil k rozpadu předvolební koalice lidovců se Starosty a nezávislými. Schwarzenberg to vzal zostra, když pravil, že lidovci se „podělali“ z průzkumů, které nemusí plně odpovídat realitě.

Lidovci se podělali  z průzkumů. Kdybyste zůstali s námi, tohle by se vám nestalo, vzkázal Starostům kníže Schwarzenberg
Foto: Jan Rychetský
Popisek: V rámci "Expedice neuhneme 2017" představovala TOP 09 svůj volební program v Únětickém pivovaru. Zúčastnili se čestný předseda Karel Schwarzenberg, místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová a poslanec Martin Plíšek

Koalice KDU-ČSL a STAN se s definitivní platností rozpadla. Obě strany narychlo sestavují vlastní politické kandidátky do voleb a do značné míry se budou přetahovat o tytéž voliče – voliče z menších měst a vesnic, kteří znají své zastupitele a starosty jménem a možná by je rádi viděli i v Parlamentu.

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg k tomu na sociální síti Facebook poznamenal, že vztahy TOP 09 a STAN možná nebyly vždy úplně ideální, ale vše, co bylo mezi těmito stranami v minulých letech domluveno, bylo posléze také dodrženo. Starostové možná mohli mít pocit, že TOP 09 jedná tvrdě, to Schwarzenberg připouští, ale férově. Nikdy by prý Starosty nenechali na holičkách.  

Lidovci se prý místo držení slova „podělaii z průzkumů“. „Celkově je to ale smutný případ, neboť KDU-ČSL, tato k českým politickým dějinám tradičně patřící strana, se s prominutím podělala z průzkumů veřejného mínění. Ne z výsledku voleb, nýbrž z průzkumů. Nikdo z nás ale neví, do jaké míry jsou tyto průzkumy pravdivé. Je mnoho indicií, že jsou z různých důvodů a různými subjekty velmi ovlivněny. Tím ale tyto průzkumy mění politickou scénu těsně před volbami. Je na pováženou, že tyto instituce mají takový vliv, ačkoliv žádné důkazy pro jejich tvrzení neexistují. Dostáváme se v české politice do nebezpečné situace, kdy průzkum veřejného mínění platí více než dané slovo,“ podivoval se Schwarzenberg.

Karel Schwarzenberg doslova napsal:

Petr Gazdík oznámil, že se Starostové a nezávislí valnou většinou rozhodli nekandidovat na kandidátkách Strany lidové poté, co byla zrušena jejich předvolební koalice. Je to celkem srozumitelné. Když někdo zruší zásnuby těsně před svatbou, tak nestojí za to investovat do společné domácnosti. Je to nicméně i v lecčems poučné.

Jak známo, naše strana byla se STAN delší dobu spojena, a oni si, snad právem, stěžovali, že jsme byli příliš tvrdí a neústupní. Tudíž se s námi rozešli a pokusili se najít novou cestu s KDU-ČSL. Zpětně můžeme konstatovat, že ano, je možné, že jsme vůči nim vystupovali příliš tvrdě, ale drželi jsme slovo, co jsme slíbili, jsme taky dodrželi. A i když to samozřejmě bylo někdy těžké, nikdy jsme neuvažovali o tom, že bychom nechali Starosty na holičkách.
Celkově je to ale smutný případ, neboť KDU-ČSL, tato k českým politickým dějinám tradičně patřící strana, se s prominutím podělala z průzkumů veřejného mínění. Ne z výsledku voleb, nýbrž z průzkumů. Nikdo z nás ale neví, do jaké míry jsou tyto průzkumy pravdivé. Je mnoho indicií, že jsou z různých důvodů a různými subjekty velmi ovlivněny. Tím ale tyto průzkumy mění politickou scénu těsně před volbami. Je na pováženou, že tyto instituce mají takový vliv, ačkoliv žádné důkazy pro jejich tvrzení neexistují. Dostáváme se v české politice do nebezpečné situace, kdy průzkum veřejného mínění platí více než dané slovo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

My tu řešíme dědičné hříchy z časů Nečase a Kalouska... Udženija z ODS se posmívala tak dlouho, až se Válková neudržela

12:31 My tu řešíme dědičné hříchy z časů Nečase a Kalouska... Udženija z ODS se posmívala tak dlouho, až se Válková neudržela

V nedělí Partii televize Prima proti sobě zasedli vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková…