Likérky zvažují žaloby, prohibice je likviduje

15.09.2012 7:25

Páteční vyhlášení zákazu prodeje alkoholu s více než dvacetiprocentním obsahem alkoholu na území České republiky zaskočil likérky. Zatímco velcí obchodníci se nařízení podvolili a lahve začali z prodeje stahovat, výrobci lihovin zvažují žalobu. Chyba je prý na straně státních orgánů.

Likérky zvažují žaloby, prohibice je likviduje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vodka "velejemná"

"Samozřejmě budeme zvažovat žalobu, zákaz je pro nás likvidační. Přišel právě v době, kdy se rozbíhají předvánoční nákupy, v září a říjnu máme prodej nejvyšší, to za celý rok nedoženeme," řekl Lidovým novinám Tomáš Koláček, majitel Likérky v Odrách na severní Moravě. Škodu, která jeho podniku zákazem prodeje alkoholu vznikne, odhaduje na miliony.

Stát zaspal

"Pančování je nejméně sedm osm let stará záležitost, nikdo s tím nic nedělal. Denaturát z Polska se běžně pašuje, tady nějak čistí a pak se prodává po tržnicích za osmdesát korun litr, to je obecně známé a nikdo si toho nevšímal. Je smutné, že to lidé odnesli přímo svým životem," řekl Koláček, podle kterého je vina na státních orgánech.

"Toto rozhodnutí bude mít na trh s likéry likvidační dopad. My musíme situaci nejprve analyzovat, zjistit případné škody a pak zveřejníme naše další kroky," uvedl LN marketingový ředitel likérky R. Jelínek Miroslav Motyčka.

Lidé nakupovali do zásoby

Obchodníci se nařízení ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) podřídili. "Stahujeme všechen tvrdý alkohol do zázemí," řekla manažerka řetězce Ahold Simona Caidlerová. Podle vyjádření některých prodejců, se po ohlášení prohibice prodej lihovin nakrátko zvýšil. "Volali nám zákazníci, jestli si ještě mohou přijít nakoupit alkohol do zásoby," sdělil zástupce řetězce, který si nepřál být jmenován.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Stačí intonace nebo způsob, jak položí otázku, a už to cítíte.“ Senátor Chaloupek, který pracoval pro ČT, nabízí své vlastní zkušenosti. K hospodaření, platům, politickým názorům redaktorů

7:37 „Stačí intonace nebo způsob, jak položí otázku, a už to cítíte.“ Senátor Chaloupek, který pracoval pro ČT, nabízí své vlastní zkušenosti. K hospodaření, platům, politickým názorům redaktorů

Občané by měli vědět, jak se zachází s penězi z jejich koncesionářských poplatků. Podle senátora Vác…