Lipovská namířila, 3, 2, 1, bum. Odstřel na Radě ČT. Padají hlavy

11.11.2020 17:20

Během středečního odpoledne se na jednání sešla Rada České televize, aby projednala mimo jiné rozpočet České televize na rok 2021. Opět vyvstala otázka o odvolání dozorčí komise Rady ČT, která předkládá odborná stanoviska a posudky na ekonomické jednání vedení ČT. To již koncem srpna navrhoval radní Jiří Kratochvíl. Tentokrát odvolání Rady České televize navrhla radní ČT a ekonomka Hana Lipovská. Na její popud byla dnes komise odvolána.

Lipovská namířila, 3, 2, 1, bum. Odstřel na Radě ČT. Padají hlavy
Foto: Repro XTV
Popisek: Ekonomka a analytička Hana Lipovská
reklama

Anketa

Bude Petr Fiala po volbách premiérem?

2%
98%
hlasovalo: 14672 lidí
Jiří Kratochvíl možnost odvolání dozorčí komise nadnesl na jednání rady koncem srpna. „Za deset let jsem neslyšel žádný návrh komise, který by se týkal nějakého nedostatku. Vy tu nepůsobíte jako orgán rady, ale orgán někoho úplně jiného,“ vmetl tehdy členům komise.

Komise má podle něj dohlížet na hospodárnost výdajů, ale to nedělá do té míry, že se slovo „hospodárný“ v jejich zprávě vůbec neobjevilo. „Žádám, aby se rada zamyslela nad činností, kterou nám tu předvádí komise,“ vyzval radní. A vzápětí přednesl návrh na odvolání dozorčí komise pro ignorování svých úkolů.

Předseda rady René Kühn tehdy požadoval bližší projednání, proto se před odvoláním chtěl s jednotlivými členy rady ještě poradit a následně vznést připravený návrh. Kratochvílovi tehdy připomenul, že se o něco takového nepokouší poprvé. „Naposledy se to řešilo v roce 2010 na váš návrh, který byl vznesen podobným způsobem. Byla to komise čerstvě navolená a bylo to proto, že se naopak zajímala o nějaké výběrové řízení, které jste jí vytýkali. A taky to bylo podivné,“ připomenul.

Fotogalerie: - Stojím za ČT

Demonstrace na podporu České televize jako veřejno...
Demonstrace na podporu České televize jako veřejno...
Demonstrace na podporu České televize jako veřejno...
Demonstrace na podporu České televize jako veřejno...
Demonstrace na podporu České televize jako veřejno...
Demonstrace na podporu České televize jako veřejno...

„Považuji za důležité upozornit na ustanovení zákona o České televizi, pokud jde o odvolání členů dozorčí komise, kde se stanoví, že pro zánik funkce patří přiměřeně paragraf o odvolání členů Rady ČT. Rada proto musí členy dozorčí komise odvolat jen tehdy, pokud člen komise přestane splňovat předpoklady pro nezávislý výkon funkce, závažným způsobem naruší důstojnost výkonu funkce nebo se dopustí jednání, které zpochybňuje jeho nezávislost a nestrannost při vykonávání funkce, anebo se po dobu tří měsíců neúčastní schůze komise. Bez nějakých teatrálních řečí okolo se naučme respektovat zákon, bývá to poslední dobou zcela naopak,“ namítl tehdy také radní Zdeněk Šarapatka.

Lipovská tehdy projednání odvolání dozorčí komise odsunula právě na podzim. „Čeká nás podzim, kdy budeme schvalovat řadu ekonomických dokumentů. I kdyby byla dozorčí komise sebehorší, což si teď nemůžu dovolit hodnotit, tak nemáme jiné ruce, jak nahlížet do ekonomických dokumentů. Pokud bychom si ji teď celou en bloc odstřelili, tak nejsme schopni vykonávat to, co nám přikazuje zákon,“ uvedla.

Na svém faceboku již avizovala, že se hodlá na aktuální Radě ČT zabývat hospodařením důsledně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volný v noci natočil VIDEO s výzvou lidem. Policie už reagovala. Dnes ve 14 se to semele

9:38 Volný v noci natočil VIDEO s výzvou lidem. Policie už reagovala. Dnes ve 14 se to semele

Nezařazený poslanec Lubomír Volný, jenž svým odmítáním nošení roušky v prostorách Sněmovny vyvolal n…