Lobby kritizuje snížení dotací na rovné příležitosti žen a mužů

09.09.2019 18:36

Česká ženská lobby (ČŽL) kritizuje snížení dotací na projekty na podporu rovných šancí pro ženy a muže, které dnes schválila vláda. Dotkne se to služeb na pomoc týraným ženám a obětem sexuálního násilí či podpory rodičů, jimž bývalý protějšek neplatí na děti výživné. Lobby to uvedla v prohlášení, které zaslala ČTK.

Lobby kritizuje snížení dotací na rovné příležitosti žen a mužů
Foto: Česká ženská lobby
Popisek: Česká ženská lobby, logo.
reklama

Anketa

Měla by Poslanecká sněmovna schválit zprávy o hospodaření České televize?

12%
88%
hlasovalo: 10735 lidí
Kabinet dnes schválil dotační politiku vůči neziskovým organizacím. Na projekty na podporu rovných šancí žen a mužů příští rok stát poskytne 2,1 milionu korun. Letos to byl zhruba dvojnásobek, tedy 4,1 milionu. Loni dotace činily sedm milionů.

„Státu se dotace vyplatí. Jde o využití práce organizací, které mají dlouholeté zkušenosti a i díky zapojování dobrovolníků pracují efektivněji než stát,“ uvedla předsedkyně ČŽL Eliška Kodyšová. Zdůraznila, že dotace se využívají jen na opatření na podporu rovných příležitostí pro obě pohlaví. Nejméně 30 procent peněz na pokrytí nákladů si musí navíc organizace obstarat z jiných zdrojů než od státu, podotkla šéfka lobby. Podle ní se tak omezí služby pro oběti domácího násilí či prevence týrání dětí. Snížení dotací považuje Kodyšová nejen za „špatné politické rozhodnutí, ale i nehospodárný krok“.

Na nerovné postavení a podmínky žen a mužů v Česku upozorňují mezinárodní instituce, domácí organizace i české vládní zprávy o rovnosti. Přestože ženy dosahují v posledních letech vyššího vzdělání než muži, mají o pětinu nižší průměrný plat. Ve stáří pak mají kvůli tomu i nižší penze. Rovnoměrně není rozdělena péče o děti a domácnost, velká část leží na ženách. V ČR mají nízké zastoupení v rozhodovacích pozicích, tedy ve vysoké politice či ve vedení firem.

Fotogalerie: - ČSSD o rozpočtu

Jan Hamáček
ČSSD představila svou rozpočtovou vizi na rok 2020
ČSSD představila svou rozpočtovou vizi na rok 2020
ČSSD představila svou rozpočtovou vizi na rok 2020
ČSSD představila svou rozpočtovou vizi na rok 2020
Jan Hamáček

Lobby poukazuje na to, že Česko se v úmluvách zavázalo k zajištění rovných příležitostí pro obě pohlaví. Pokrok se pravidelně hodnotí, úkoly se daří plnit i díky neziskovým organizacím. Kvůli snížení dotací se už nemohou věnovat systémovým projektům k řešení platové nerovnosti či k podpoře vyššího zastoupení žen ve vedení.

ČŽL uvádí, že úřad vlády podle náměstkyně Babišova kabinetu Tünde Barthové žádal původně částku o pět milionů vyšší. Ministerstvo financí přidělilo necelou třetinu požadované sumy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

18:31 Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

V modrém rohu stojí premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Proti němu v černém rohu stojí předseda Pi…