Loď umělce Banksyho s 219 migranty doplula k EU a začala volat o pomoc. Vyloďte je, naléhá OSN

29.08.2020 21:11

O pomoc během sobotní noci zažádala loď britského pouličního umělce Banksyho s 219 migranty na palubě. Posádka pod vedením německé aktivistky Pii Klempové, vyšetřované v Itálii kvůli napomáhání nelegálnímu přistěhovalectví, po dosažení záchranných vod EU spolu s vysláním nouzového signálu požádala o vylodění jak EU, tak Itálii. Italská pobřežní stráž zatím z lodi převzala 49 žen a dětí. Mezitím se z OSN ozývá výzva, aby se v Evropě vylodili všichni zbylí včetně více než dalších čtyř stovek migrantů pocházejících z jiných plavidel.

Loď umělce Banksyho s 219 migranty doplula k EU a začala volat o pomoc. Vyloďte je, naléhá OSN
Foto: Repro YouTube France 24
Popisek: Banksyho růžová loď si spolu s dalšími plavidly rozebírá migranty

Anketa

Je špatně, když se lidé smějí zranění prezidenta Zemana?

95%
5%
hlasovalo: 13722 lidí
Loď najatá britským umělcem nejdříve asistovala u nalodění 105 migrantů, kteří nyní mají být na palubě německé humanitární lodi Sea-Watch 4.

Následně plavidlo pojmenované podle francouzské anarchistky Louise Michelové mělo na svou palubu z nafukovacího člunu, který nabíral vodu, zachránit 130 migrantů. Na lodi s pouze desetičlennou posádkou se tak ocitlo v jednu chvíli až 219 migrantů.

Z lodi se ozvalo, že potřebuje okamžitou pomoc, když stála sto kilometrů od italského ostrova Lampedusa. Posádka uvedla, že je na palubě jeden mrtvý a poté, co se dostala do záchranné oblasti Evropské unie, tak o pomoc vyzvala jak EU, tak i Itálii.

Na výzvu zareagovala italská pobřežní stráž a výzvy k bezodkladnému vylodění Louise Michel zní i z OSN. Organizace kromě pomoci Banksyho plavidlu tlačí též na vylodění dalších dvou lodí v oblasti, které mají na palubách přes 400 stovky migrantů.

Britský pouliční malíř Banksy migraci podporuje řadu let prostřednictvím svých děl. Vloni v září se rozhodl, že z výdělků za umění týkajícího se migrační krize pořídí novou loď německé aktivistce Pie Klempové, která se naloďování uprchlíků věnuje dlouhodobě. V Itálii je Klempová vyšetřována kvůli napomáhání nelegálnímu přistěhovalectví.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš vrátil úder: „Chápu, že v očích mých nepřátel jsem se vůbec neměl narodit“

17:10 Babiš vrátil úder: „Chápu, že v očích mých nepřátel jsem se vůbec neměl narodit“

Premiér Andrej Babiš (ANO) se na počátku září vypravil s rodinou na prodloužený víkend do Benátek, n…