Loni v cizině zemřelo 579 Čechů, nejvíc v Německu, oznámil Petříčkův resort

03.06.2019 14:01

Loni v cizině zemřelo 579 Čechů. Nejvíce případů, a to 42, řešil konzulát v Düsseldorfu. Počet úmrtí v letní turistické sezoně se v porovnání s předchozím rokem mírně snížil, uvedlo dnes ministerstvo zahraničí k zahájení letošní turistické sezony, napsala ČTK.

Loni v cizině zemřelo 579 Čechů, nejvíc v Německu, oznámil Petříčkův resort
Foto: mzv.cz
Popisek: Ministerstvo zahraničních věcí

Snížily se také počty případů dopravních nehod, hospitalizací nebo zadržení.

„Chtěl bych občany vyzvat k obezřetnosti, k tomu, aby krizovým situacím předcházeli, aby nepřeceňovali své síly,“ uvedl v souvislosti s úmrtími a zraněními Čechů v cizině ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Doporučil, aby lidé více využívali projekt Dobrovolné registrace občanů při cestách do zahraničí (DROZD), který turistům poskytne informace o případných nebezpečích a umožní účinně zorganizovat pomoc v případě potíží. Aplikace letos nově umožní sdílet polohu turistů, aby příbuzní či blízcí věděli, kde se nacházejí, řekl ministr.

Ministrův náměstek Martin Smolek v souvislosti s prvním místem Düsseldorfu v počtu úmrtí Čechů uvedl, že do působnosti tamního konzulátu spadá řada velkých měst, kde žije několik tisíc Čechů. Na rozdíl od Berlína či Bavorska se nemohou tak snadno a rychle v případě potíží vrátit do ČR, uvedl náměstek.

Celkem bylo podle konzulárních statistik loni ve vazbě nebo ve vězení 944 Čechů. Nejvíce případů, 306, řešilo velvyslanectví v Londýně, dále ve Vídni (84) a ve Washingtonu (53). Z celkového počtu 212 případů zranění jich nejvíce řešilo velvyslanectví v Římě, kde jich bylo 48.

Náhradních cestovních dokladů kvůli jejich ztrátě musely zastupitelské úřady loni vydat 1 378, což je obdobné jako v předchozích dvou letech. Celkově bylo vydáno 3 223 náhradních dokladů, z toho nejvíce v Londýně, a to 1 149.

Smolek také varoval před účelovými sňatky, zejména Češek s cizinci, především z Alžíru, Egypta a Tuniska. „Velmi často se stává, že cizinec není veden úplně čestnými úmysly a že ten sňatek zejména z jeho strany je chápán jako účelový, jak se jednoduše dostat do Evropské unie,“ uvedl. Sňatku chtiví cizinci, jimž žádost o vízum byla zamítnuta, podle ministerstva často udržují s Češkami více podobných vztahů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MH17: Kde se drolí vyšetřování Západu? Malajsie. A nejen ta, dává na stůl český expert z Ruska

14:12 MH17: Kde se drolí vyšetřování Západu? Malajsie. A nejen ta, dává na stůl český expert z Ruska

17. června 2019 tomu bylo přesně pět let, co byl nad částmi Ukrajiny, kde probíhá občanská válka, se…