Luhanskou oblast prý z velké části ovládají donští kozáci

10.06.2014 12:54

V Luhanské oblasti na východě Ukrajiny operují silné oddíly donských kozáků, které získaly pod svou kontrolu už devět měst. Podle zpravodajského serveru Ostrov se v oblasti stávají dominantní silou dobře vyzbrojené a vycvičené kozácké oddíly o zhruba 4000 mužích, které vytlačily bojovníky samozvané Luhanské lidové republiky „lidového gubernátora" Valerije Bolotova.

Luhanskou oblast prý z velké části ovládají donští kozáci
Foto: archiv
Popisek: Kozácký ataman v Česku Mikhail Dzyuba

Donští kozáci mají v oblasti východní Ukrajiny a jihozápadního Ruska už od 15. století pověst neohrožených a příkladně organizovaných bojovníků. Před bolševickým převratem v roce 1917 mělo donské vojsko přes 1,5 milionu mužů, kteří chránili jižní hranice ruského impéria a požívali značných výsad.

Za Putina kozáci obnovili svou starou slávu

Sovětská moc legendu o kozácích potlačila, ještě dnes se ale jen v Rusku ke kozákům hlásí na 140.000 lidí. V éře prezidenta Vladimira Putina donští kozáci s podporou státu obnovili svou starou slávu, základem jejich ideologie se stalo vypjaté vlastenectví, přísný vojenský řád a pravoslaví.

Na Ukrajině kozáci po staletí operovali právě v Luhanské a Doněcké oblasti, tedy na území Donbasu. Chaos vyvolaný proruským povstáním nyní kozácké oddíly podle ukrajinských médií využívají k posílení svých pozic a vytváření živelných samospráv.

Kozáci kontrolují řadu měst

Pod jejich kontrolou jsou údajně města Severodoněck, Lysyčansk, Stachanov, Brjanka, Alčevsk, Krasnyj Luč, Antracyt, Sverdlovsk a Perevalsk ležící většinou na jihu Luhanské oblasti.

V noci na dnešek podle serveru Ostrov kolona vozidel s donskými kozáky převzala kontrolu nad Perevalskem, který leží asi 60 kilometrů od ruských hranic. Nedaleká města Antracyt a Stachanov přeměnili kozáci ve své hlavní opěrné body. Území, které ovládají, prý neustále rozšiřují.

Mnoho donských kozáků má podle ruských i ukrajinských médií bojové zkušenosti, početně jsou mezi nimi zastoupeni veteráni čečenských válek i sovětské invaze do Afghánistánu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Demožumpa. Verbež. Pidimužíci. Udav se.“ Další drsné dění kolem Andreje Babiše. Pro silné povahy

12:00 „Demožumpa. Verbež. Pidimužíci. Udav se.“ Další drsné dění kolem Andreje Babiše. Pro silné povahy

Andrej Babiš zažívá perné chvilky. Na Facebooku se do něj zhusta pouštějí jeho odpůrci. Když se pak …