Lustrace tu dávno neměly být. Staré struktury už nás neohrožují, tvrdí analytička

27. 11. 2013 14:39

Historička a politická analytička Veronika Sušová – Salminen považuje lustrace za účelové a pokrytecké. V současné době stát ohrožují spíše kmotři. Přesto by účelové zrušení lustrací s ohledem k Andreji Babišovi popřelo celý princip lustrací po roce 1991.

Lustrace tu dávno neměly být. Staré struktury už nás neohrožují, tvrdí analytička
Foto: Daniela Černá
Popisek: Andrej Babiš při besedě s občany v ostravském Domu kultury

Otázka o platnosti lustrací je logická. Lidé by se ale neměli nechat zmýlit tím, že by nový zájem o ně mohl kvalitativně posunout českou polistopadovou demokracii.

Lustrace měly politiku a společnost očistit od starých struktur

Lustrace vždy měly silnou morální a hodnotovou dimenzi, sloužily k očistě české politiky a společnosti od „starého režimu a struktur“. Povážlivě na okraji ale zůstaly otázky, zda je správné spoléhat se na archivy represivních orgánů tehdejšího nedemokratického státu a zda jsou seznamy StB úplné vzhledem k náhlým skartacím po listopadu 89.

Celý článek ZDE

Andrej Babiš, šéf hnutí ANO, je příkladem slepého místa lustračních zákonů. Zamezovaly přístupu k některým politickým a vyšším manažersko-administrativním postům ve státě, ale netýkaly se oblasti hospodářských aktivit a soukromého podnikání.

Spojenci špiček minulého režimu měli informační i faktický kapitál pro transformaci a privatizaci

Lidé jako Babiš si mohli budovat ekonomickou základnu. Mohli se realizovat v podnikatelské a ekonomické oblasti, která byla ideologicky postavená do pozice „kostry“ nového režimu. Přitom takoví lidé, kteří byli spojeni se špičkami minulého režimu, měli informační i faktický kapitál potřebný pro transformaci a privatizaci v době přechodu od socialismu k tržnímu hospodářství.

Lustrace ale sloužily i jako součást morálně zabarvené veřejné debaty, v níž jsou dodnes mnozí lidé lustrování a nálepkováni. Kádrovací mentalita je bohužel odrazem stejné praxe, od které se odvrací a kterou kritizuje.

Pokud se zruší lustrace kvůli Babišovi, popře to celý jejich princip po roce 1991

Nyní se diskuse o lustracích posouvá k jejich zbytečnosti v souvislosti s Babišovým volebním úspěchem, nikoli k tomu, zda nějakým způsobem posílily českou demokracii a napomohly vyrovnání s minulostí.

Problémem je, že ad hoc zrušení lustrací s ohledem k Babišovi popře celý princip lustrací po roce 1991. Zvlášť pokud se skutečně prokáže jeho spolupráce s StB.

Česká společnost je dnes jinde než před několika lety. Babiš nepředstavuje bezpečnostní ohrožení, spíš podkopává morální profil polistopadové demokracie. Lustrace v současné podobě tu už dávno neměly být.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je to zlé. Nové info z Číny. Říkají nám pravdu? Hrozné záběry. Obří karanténa. A dál?

20:51 Je to zlé. Nové info z Číny. Říkají nám pravdu? Hrozné záběry. Obří karanténa. A dál?

V čínském Wu-chanu, postiženém nákazou koronavirem, se začíná prudce vyostřovat situace. Podle záběr…