Lžete! Podvádíte! Kalouskovi zamázli možnost nadávat Zemanovi, tak začal nadávat Sněmovně

22. 5. 2018 15:24

Poslanci svedli ve Sněmovně boj o Novičok. Debatu o tom, zda se v Česku Novičok vyráběl, jak to tvrdil prezident Zeman, či nevyráběl, jak to zaznělo z tajných služeb, měli vést hned zkraje květnové sněmovní schůze. Jenže většina poslanců ANO, KSČM a SPD smetla tento bod ze stolu. Miroslav Kalousek (TOP 09) a Jan Bartošek (KDU-ČSL) zuřili.

Lžete! Podvádíte! Kalouskovi zamázli možnost nadávat Zemanovi, tak začal nadávat Sněmovně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mimořádná schůze sněmovny svolaná k návštěvě předsedy Sněmovny reprezentantů USA Paula Ryana
reklama

Prezident Miloš Zeman před časem řekl v televizi Barrandov, že se v Česku vyráběl jed Novičok. Tento jed byl na britské půdě využit k otravě bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala. Britská premiérka Theresa Mayová poté oznámila, že v útoku měla prsty ruská strana, protože Novičok se kdysi vyráběl v sovětských zařízeních. Kreml to okamžitě odmítl a s využitím Zemanových slov tvrdil, že se Novičok vyráběl i jinde, než jen v Sovětském svazu, případně později v Rusku.

Anketa

Schvalujete, že pořad ČT 168 hodin odvysílal záběry s naštvaným Hamáčkovým sousedem?

75%
25%
hlasovalo: 3734 lidí

Většina poslanců ve Sněmovně však odmítla tento bod projednávat. Následovala bouře, kterou rozjel předseda ODS Petr Fiala, ale kterou po něm v plné síle rozpoutali především předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek a poslanec KDU-ČSL Jan Bartošek.

„Myslím si, že se projednávání této kauzy na půdě Poslanecké sněmovny skutečně nevyhnete – vy, kteří se tím teď nechcete zabývat,“ vypálil Fiala z ODS na své kolegy, když se dostal k řečnickému pultíku.

Kalousek dodal, že by Sněmovna jako politický suverén měla jasně říci, zda Novičok v Česku vyráběn byl, či nebyl. Podkladů má pro případný výrok už dost. V dopoledních hodinách prý navíc existovala shoda napříč poslaneckými kluby, s výjimkou komunistů, že otázku výroby Novičoku je třeba projednat.

„Jsme přesvědčeni, že by Poslanecká sněmovna měla jasně říci, jak to bylo či nebylo s výrobou Novičoku na našem území. Ujištění spojenců z našich úst jsem považoval za mimořádně důležité,“ zdůraznil Kalousek za celý klub TOP 09.

„Já jsem se přímo ptal pana předsedy Vondráčka, zda platí ta dohoda, že bude to projednání. A pan Vondráček mi s jasným zrakem řekl – stejně tak, jako to dělá jeho předseda strany, když lže – že to projednáno bude,“ pěnil Kalousek. „My pokládáme váš postup za naprosto nehorázné porušení jakýchkoliv dohod. Zadruhé, už vám nebudeme věřit jakoukoli dohodu na organizačním výboru, protože vám nedělá problém lhát mezi 10. a 13. hodinou,“ zuřil Kalousek.

Lidovec Bartošek poté pálil do komunistů i do premiéra Andreje Babiše (ANO) a poslanců ČSSD, před očima varovně zvedl prst.

„Komunisté dlouhodobě realizují program Kremlu v rámci české politické scény, takže jejich rozhodnutí mě nepřekvapuje. Ale pane premiére, vy se chováte jako koňský handlíř. Vy krok za krokem prodáváte tuhle republiku komunistům. Zrazujete všechno, co se podařilo za posledních necelých třicet let prosadit. A milá sociální demokracie, budiž vám velkým varováním,“ zlobil se Bartošek, který kolegům z ČSSD ukazoval, jak snadno mohou být přehlasováni, pokud budou součástí koalice. „Prodat prozápadní směřování země za hlasy komunistů je hanebnost,“ křikl ještě na Babiše Bartošek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

19:22 Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

REPORTÁŽ Jak poznáte Ukrajince, Moldavana či Rumuna? Kašle a prská kolem sebe, hadřík v podobě někol…