Lži šlachtových policistů. Rozhodíme sítě. Zvrat v kauze, kvůli které šel do klepet Ivan Langer

17.02.2020 20:52

Ekonomický deník přišel s článkem kolem kauzy Vidkun. Kvůli této kauze si tehdy policisté přišli pro Ivana Langera, exministra vnitra. U této kauzy došlo k novým zjištěním, která Ekonomický deník přinesl. „Takzvanou kauzu Vidkun a fotovoltaické elektrárny Ševětín spojuje jeden základní prvek práce tehdejšího ÚOOZ, a to lež – lži,“ tvrdí však bývalý vysoce postavený politik ODS.

Lži šlachtových policistů. Rozhodíme sítě. Zvrat v kauze, kvůli které šel do klepet Ivan Langer
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ivan Langer
reklama

Na stránkách Ekonomického deníku vyšel článek o kauze Vidkun a o fotovoltaické elektrárně v jihočeském Ševětíně, jelikož policie obvinila tři lidi z podvodu, který se týkal právě společností z výše zmíněných kauz. Právě s těmito kauzami byl spojen i exministr vnitra Ivan Langer.

Celý článek ZDE:

„Když si detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu přišli na podzim roku 2015 pro exministra vnitra za ODS Ivana Langera, důvodem k razii mělo být podezření z účasti na podvodu při výstavbě solární elektrárny v jihočeském Ševětíně. Langer byl na policii ovšem předveden v rámci takzvané kauzy Vidkun, v níž jsou stíháni dva policisté z Olomouce, tamní podnikatel a přítel politika ODS Ivan Kyselý a bývalý hejtman Jiří Rozbořil. Případ nyní začíná rozplétat olomoucký krajský soud. V posledních dnech se ovšem začaly objevovat informace, že politik ODS byl do Vidkunu vsunut uměle. Detektivové do kauzy vpravili jiný případ výstavby solární elektrárny, který má dnes naprosto neočekávaný vývoj,“ psal na úvod deník.

Anketa

Je v Polsku a Maďarsku ohrožena demokracie?

hlasovalo: 12505 lidí

O co tedy ve Vidkunu šlo? Úřad pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), který vedl Robert Šlachta, několik let měl odposlouchávat důstojníky olomoucké policie a důstojníky dalších složek. Hlavním cílem ÚOOZ však měl být Langer, ačkoliv prý odposlechy a sledováním ve Vidkunu osobně neprocházel.

Ekonomický deník dále popsal, jak si pro Langera policie přišla 13. října 2015 ráno. Byly u něj provedeny domovské prohlídky, a to jak v Praze, tak v Olomouci. Nicméně po prohlídkách nebyl obviněn, pouze je považován za podezřelého.

„Ekonomický deník při pátrání po okolnostech Vidkunu narazil aktuálně na velmi závažnou skutečnost. Protože na Langerovo zapojení do kauzy Vidkun neměli detektivové z ÚOOZ důkazy, pomohli si jinak. Do operace, která se týkala výhradně Olomouce, zahrnuli podezření na obří podvod při výstavbě solární elektrárny v jihočeském Ševětíně, jež byla později prodána polostátnímu energetickému gigantu ČEZ,“ popsal server.

Akce Vidkun a razie kolem ní měla být doprovázená obřími úniky do médií. Prý měly pomoct legitimizovat velké zásahy po celé České republice. Především pak měly pokrýt mediální zapojení Ivana Langera do Vidkunu. Jak byl tedy podle Ekonomického deníku do případu Langer vsunut? „Právní služby při výstavbě solární elektrárny v jihočeském Ševětíně poskytovala advokátní kancelář, ve které začal Langer později pracovat, a firma jeho přítele Ivana Kyselého IES Recycling byla jedním z garantů stavby. Elektrárnu stavěla společnost Mapro. Cíle Šlachtových detektivů ‚přijít si‘ v rámci Vidkunu i pro Langera bylo nakonec dosaženo právě přes výstavbu zmiňovaného solárního parku,“ napsal deník.

Projekt na solární elektrárnu v Ševětíně měl započít v době, kdy provozovatelé elektráren dostavěných do roku 2010, získali od státu výhodnou výkupní cenu. I proto se začal fotovoltaice věnovat ČEZ, který odkoupil elektrárnu v Ševětíně jako jednu z prvních. „Prodávajícím byla společnost Gentley, jejíž původní majitelé nebyli nikdy oficiálně známi,“ informoval server. Ještě než byla prodána ČEZ, tak se vlastníkem firmy Gentley měla stát společnost Energy Home System. „Její polovinu drželi tři majitelé Mapra, druhá pak patřila podnikateli v oboru silničních radarů a váh pro kamiony Milanu Bednářovi,“ informoval Ekonomický deník.

Respekt v roce 2015 měl napsat, že firma Energy Home System chtěla stavět malé fotovoltaické jednotky na střechy rodinných domů. Naskytla se jí však příležitost koupit od Gentley projekt velké solární elektrárny v Ševětíně. Firma Energy Home System se však dohodla s Milanem Bednářem, jenž měl zajistit peníze na projekt, jelikož pro firmu se jednalo o finančně náročný projekt. Ten potom také podle jeho kolegy z Mapra Jana Fišera přivedl jako kupce firmu ČEZ. „Obchod byl dojednán tak, že Energy Home System od původních (a dosud neznámých) vlastníků převezme firmu Gentley, uzavře smlouvy s hlavními dodavateli, jimiž bude kromě Mapra i IES Recycling, a takto si to jako balík koupí ČEZ. To se i stalo,“ napsal Respekt.

Fotogalerie: - Rabas, kníže a Tibet

V Kadani se připomnělo třicet let od návštěvy Václ...
Fotograf Ibra Ibrahimovič z Meziboří (vlevo) se zd...
Senátor před začátkem provedl knížete výstavou Sam...
Senátor před začátkem provedl knížete výstavou Sam...
Senátor před začátkem provedl knížete výstavou Sam...
Výstavní panely Samet a uhlí, fotografem byl Miros...

Po podpisu kontraktu s ČEZ, v zimě 2010, vlastníci polovičky Energy Home System Radovan Finferle, Jan Fišer a Jaroslav Senecký, prodali své podíly v Mapru Milanu Bednářovi. Ti však po více než čtyřech letech začali tvrdit, že byli vytěsněni, a podali kvůli tomu trestní oznámení. Tři bývalí představitelé firmy Mapro měli být pro policisty pod Šlachtou klíčoví. „A velmi pravděpodobně právě kvůli těmto sporům o firmu vznikl na ÚOOZ třaskavý úřední záznam, který předcházel policejní šťáře u Ivana Langera kvůli Vidkunu v říjnu 2015,“ doplnil deník.

„Ve věci bylo provedeno finanční šetření, kdy byly zadokumentovány podezřelé platby v řádech desítek milionů korun. Toto zjištění koresponduje se zjištěnými poznatky, kdy měly být fakturovány částky v řádech milionů korun advokátním kancelářím Fučík a Pečený a dále pak společnosti Max Real,“ stálo v úředním záznamu poskytnutém Ekonomickému deníku.

„Následně bude vyslechnut rovněž projektový manažer společnosti ČEZ David Sochr. V případě, že se potvrdí doposud získané informace a poznatky, bude celá věc konzultována s dozorujícím státním zástupcem a následně by mohla být provedena dílčí realizace případu. Dále jsou v této věci dokumentovány poznatky, které nasvědčují, že v případě FVE Ševětín bylo rovněž přes společnost IES Recycling vyvedeno 20 procent z celkově vyplacené částky. Uvedené finanční prostředky měly být využity k financování politické strany, konkrétně ODS, kdy celou věc měl zaštiťovat Ivan Langer prostřednictvím osoby Milan Bednář (ze společnosti Mapro – pozn. red.),“ stálo dále v úředním záznamu.

„Pro lepší pochopení si nyní porovnejme pár časových údajů. Elektrárna byla zprovozněna v listopadu 2010. Langer se stal advokátem až v roce 2012 a partnerem advokátní kanceláře ještě později. Mapro ODS skutečně sponzorovalo, a to v roce 2009 částkou dva miliony korun. Jenže firmu tehdy ovládali již zmínění Radovan Finferle, Jan Fišer a Jaroslav Senecký. Milan Bednář do ní vstoupil až na jaře 2010. Jenže právě informace z tohoto operativního šetření byly později použity proti Langerovi v kauze Vidkun,“ vysvětlili.

Na sklonku letošního roku pražská hospodářská kriminálka začala stíhat bývalé společníky a jednatele Mapra Radovana Finferleho, Jana Fišera a Jaroslava Seneckého z podvodu a křivého obvinění. Toho se měli dopustit v srpnu 2014. Na základě čestných prohlášení a znaleckých posudků, které údajně dokládaly, že byli ze společnosti v roce 2010 vymazáni na základě svých padělaných podpisů, měli chtít nový zápis do orgánů společnosti. Jenže detektivové pražské kriminálky o pět let později zjistili a několika znaleckými posudky doložili, že listiny o převodu obchodních podílů v roce 2010 skutečně sami obvinění osobně podepsali.

Poté, co městský soud v roce 2014 žádostem Finferleho, Fišera a Seneckého o zapsání do Mapra vyhověl, tak poté začali podle policie vyvádět peníze. Z firmy měli podle obvinění vyvést 4 300 000 Kč. Když se na to přišlo, tak byli vymazáni, ale peníze nevrátili.

Anketa

Šli byste se zbraní v ruce bojovat za naši zemi?

29%
27%
hlasovalo: 10115 lidí

Podle policie se Finferle, Fišer a Senecký den po provedení zápisu do Mapra sešli v sídle firmy Mapro, kde převzali vedení společnosti. V ten samý den prý využili změněný zápis v obchodním rejstříku pro přístup k bankovním účtům firmy. „Policie zjistila, že krátce na to přeposlali téměř veškeré finanční prostředky, které se na účtech nacházely, na konta spřízněných firem. K převodům přitom nebyl žádný právní důvod. Mapro tuto škodu zatím neúspěšně vymáhá v civilních sporech,“ bylo uvedeno. Podle informací Ekonomického deníku se dopustil vážné chyby při změnách v obchodním rejstříku soudní úředník Městského soudu Václav Selner, jenž řádně neprověřil předložené doklady.

Ekonomický deník se však vrátil k roli Ivana Langera v kauze Vidkun. Ten údajně již od počátku svého zadržení tvrdil, že šlo o vykonstruovaný případ. „Takzvanou kauzu Vidkun a fotovoltaické elektrárny Ševětín spojuje jeden základní prvek práce tehdejšího ÚOOZ, a to lež – lži. Na jejichž základě jsou pak uměle konstruovány úřední záznamy, zahájeny vyšetřovací úkony, nasazeny odposlechy, realizováno sledování osob, domovní prohlídky, vazby, zablokování majetku fyzických i právnických osob, trestní stíhání a v rozporu se skutečným stavem věci i obžaloby,“ uvedl Langer. „Nic z toho by nebylo možné bez úzké součinnosti s oběma vrchními státními zastupitelstvími ať již v Olomouci či v Praze,“ podotkl.

Na otázku Ekonomického deníku, zda zná nově obviněné podnikatele z Mapra, odpověděl, že je nezná a nikdy je neviděl. „Z kontextu mé svědecké ‎výpovědi ve věci Ševětín jsem pochopil, že jsou to právě tyto osoby, které stály za vytvořením této kauzy,“ rozčílil se.

„‎Něco si vymyslíme, rozhodíme sítě, čekáme, co se nám v nich chytí, a pak to nějak zprocesníme. A tak se v soudních příkazech k domovním prohlídkám z důvodu údajné existence ‚organizovaného klientelistického uskupení v Olomouci‘ objevil i nezákonný ‚přílepek‘ snad o všech solárních elektrárnách v České republice. Skutečnost je přitom velmi prozaická – naše advokátní kancelář v tzv. kauze Ševětín poskytovala právní služby jednomu z realizátorů projektu. Za umělým propojením stojí lži osob, které jsou teď trestně stíhané za podvod a krádež, patologická ambice některých policistů ÚOOZ i státních zástupců konečně ulovit velkou fotovoltaickou rybu a absence kontroly i odpovědnosti z toho, jak nakládají s mocí, kterou mají,“ popsal Langer.

„Charakterizuje ji stejný ‚modus operandi‘ jako v případě státního převratu v létě 2013 – poslanecké trafiky jako v případě pokusu o odstranění policejního prezidenta v roce 2015! Stejní lidé, stejné instituce, stejné metody – ÚOOZ a VSZ Olomouc. Koneckonců to potvrdily i závěry parlamentní vyšetřovací komise k tzv. reorganizaci policie v roce 2017,“ popsal kauzu Vidkun pro Ekonomický deník.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: tle
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pchá, jaká krize? CzechTourism si pořídil správu Facebooku a spol. Jeden příspěvek denně za 80 tisíc měsíčně. A to je jenom špička ledovce utrácení

16:08 Pchá, jaká krize? CzechTourism si pořídil správu Facebooku a spol. Jeden příspěvek denně za 80 tisíc měsíčně. A to je jenom špička ledovce utrácení

Koronavirovou krizí byly zasaženy téměř všechny firmy, většina firem šetřila, neměla na výplaty pro …