Macek opět na scéně. Omluva za facku Rathovi byla na místě

30.06.2011 12:04

Někdejší legendární "facka Macka" je znovu na scéně, tentokrát už ale zřejmě naposledy. Nejvyšší soud totiž definitivně potvrdil verdikt, podle kterého se musel někdejší místopředseda ODS Miroslav Macek omluvit sociálnědemokratickému politikovi Davidu Rathovi za veřejně uštědřený pohlavek.

Macek opět na scéně. Omluva za facku Rathovi byla na místě
reklama

Proti verdiktu Vrchního soudu v Praze, který stanovil také odškodné 100 000 korun, podal Macek dovolání. Nejvyšší soud podnět před několika dny zamítl, potvrdil ve čtvrtek mluvčí soudu Petr Knötig.

Konec po dvou letech?

Soud se dovoláním zabýval zhruba dva roky. Zatím nezveřejnil podrobnější odůvodnění. Nejprve musí rozhodnutí doručit účastníkům řízení. Mackovi nyní zbývá spíše teoretická možnost podat ústavní stížnost.

 Macek udeřil Ratha v květnu 2006 na stomatologickém sněmu. Prvoinstanční Městský soud v Praze přiznal Rathovi pouze právo na omluvu. Podle odvolacího senátu Vrchního soudu v Praze však byl Mackův útok nepřípustný a Ratha zesměšnil. Proto vrchní soud k omluvě přidal ještě peněžní náhradu nemajetkové újmy.

Rath chtěl milion

Rath od Macka v původní žalobě na ochranu osobnosti požadoval kromě omluvy v několika médiích i milionové odškodné. Před odvolacím jednáním vymáhanou částku snížil na 250.000 korun, nakonec mu vrchní soud přiznal 100.000 korun. Macek svým jednáním podle Ratha vyvolal "veřejně sledovanou vzájemnou fyzickou potyčku".

Více o Miroslavu Mackovi ZDE

Důvodem napadení byly podle Macka Rathovy výroky v tisku. Údajně naznačoval, že se Macek oženil pro peníze. Incident mezi oběma muži zaznamenaly televizní kamery. Záznam opakovaně vysílaly všechny české televize, ale také britská stanice BBC. Šířil se i po internetu.

Zasáhl jsem čest i důstojnost

Macek se již v roce 2009 omluvil prostřednictvím dopisu zaslaného České tiskové kanceláři. "Omlouvám se MUDr. Davidu Rathovi za to, že jsem ho dne 20.5.2006 na sjezdu delegátů České stomatologické komory zezadu fyzicky napadl a udeřil. (...) Lituji, že jsem tímto svým jednáním zasáhl do práva na ochranu cti, důstojnosti a vážnosti MUDr. Davida Ratha," napsal v omluvě Macek.

Více čtěte:

Miroslav Macek: Odboráři pochodují k Řecku

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jas, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

USA: „Zabijeme vás, vezmeme vám dům!“ Slavný pár, který na demonstranty vzal zbraň, přestal mlčet a řekl vše

14:44 USA: „Zabijeme vás, vezmeme vám dům!“ Slavný pár, který na demonstranty vzal zbraň, přestal mlčet a řekl vše

Ikonická dvojice, která v St. Louis chránila svůj pozemek proti davu demonstrantů z hnutí Black Live…