Machrovali s čínskými investicemi, ale nakonec z toho povyku nebude skoro nic, rozebírá Zlámalová čínské investice

08.04.2016 13:04

Lenka Zlámalová se na webu Echo24.cz pustila do tvrzení stoupenců čínských investic. Mnoho povyku pro nic. Nakonec totiž podle ní dopadne jen jedna z ohlášených investic, a to je odkup podílu v bankovní skupině J&T Group.

Machrovali s čínskými investicemi, ale nakonec z toho povyku nebude skoro nic, rozebírá Zlámalová čínské investice
Foto: Hana Brožková
Popisek: Poslední den čínského prezidenta Si Ťin-pchinga strávený v Praze. Ve tři hodiny odpoledne odletěl na jaderný summit do Washingtonu

„Velká servilita, velká show, velká očekávání obřích miliardových investic. A nakonec skoro nic,“ píše hned v úvodu svého komentáře Zlámalová. Jedinou investicí, která opravdu dopadne podle plánu, je podle ní odkup padesátiprocentního podílu bankovní skupiny J&T Group čínskou skupinou CEFC. To je však známo již dlouho dopředu.

Zmiňuje také skutečnost, že jediné, co si většina lidí pamatuje o návštěvě prezidenta Zemana v Číně, je fakt, že zpátky letěl letadlem skupin J&T a PPF. Od té doby však k žádným bombastickým investicím nedošlo. „V těch statistikách se totiž natvrdo počítají peníze, které skutečně do České republiky přišly. Ne ty, o nichž na velkolepých tiskovkách mluvil Miloš Zeman nebo šéf Smíšené česko-čínské obchodní komory Jaroslav Tvrdík,“ zdůrazňuje Zlámalová.

Následně připomíná, že za rok 2015 z Česka spíše peníze odcházely, než aby je někdo posílal k nám. „Na přímých zahraničních investicích sem přišlo 30 miliard korun. Za drtivou většinu těch investic jsou zodpovědní Němci,“ podotýká.

Celý text zde

Pak se vrací do roku 2014, který je podle ní ilustrací toho, jak fungují čínské investice. „Tehdy tady zahraniční investoři utratili na přímých investicích 123 miliard korun. Z toho 80 miliard korun přivezli Němci. Jaroslav Tvrdík tvrdí, že tady Číňané od první Zemanovy cesty do Pekingu investovali kolem 10 miliard korun,“ píše Zlámalová a rozebírá konkrétní případy, kterými je pivovar Lobkowicz, fotbalová Slavia, či Travel Service a vydavatelství Empresa.

„Je to teda osmkrát méně, než tady za rok bez jakéhokoliv veřejného zájmu utratí investoři němečtí,“ uzavírá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Po pořadu ČT odsouzeni Václav Moravec, Babiš i Pirát Bartoš. Nadávky i nové informace

21:35 Po pořadu ČT odsouzeni Václav Moravec, Babiš i Pirát Bartoš. Nadávky i nové informace

Dnešní vysílání pořadu Otázky Václava Moravce se přetřásalo v průběhu odpoledne i na sociálních sítí…