Macrone, odstup! Pět tisíc lidí si opět obléklo žluté vesty a vyrazilo do ulic Paříže

19.01.2019 16:46

Francouzskou metropolí prošlo podle odhadu pařížské policie zhruba pět tisíc protivládních demonstrantů v žlutých vestách, kteří křičeli „Macrone odstup!“. Protesty pokračují již desátou sobotu v řadě. K zajištění pořádku v celé zemi bylo nasazeno okolo osmdesáti tisíc policistů, přibližně tolik, kolik bylo minulý víkend demonstrantů.

Macrone, odstup! Pět tisíc lidí si opět obléklo žluté vesty a vyrazilo do ulic Paříže
Foto: Repro Youtube BBC
Popisek: Demonstrace Žlutých vest

Podle médií byli k vidění demonstranti kráčející se zpodobněním rakví, prý v narážce na deset obětí na životech od začátku protestů, které v polovině listopadu odstartovala nespokojenost s mezitím odvolaným zdražením pohonných hmot.

Transparenty demonstrantů vyjádřovaly posměch Macronovi a také policejnímu násilí. „Svoboda, rovnost, Flashball!“ stálo na jednom z plakátů v narážce na heslo republiky a značku policejních granátometů. V Rouenu došlo k několika incidentům, policie opět použila slzný plyn. V Paříži policisté zatím zadrželi tucet lidí. Demonstranti se scházejí u pařížské Invalidovny, a pribývá stále více lidí.

Lidé si s sebou na výzvu organizátorů demonstrace měli přinést květinu či svíčku, aby uctili památku zabitých či zraněných pro věc (protestů) od jejich začátku 17. listopadu. Výzva je v kontextu s používáním gumových projektilů, vystřelovaných z policejních granátometů, což zapříčinilo řadu vážných zranění.

Od začátku protestů ministerstvo vnitra zaregistrovalo kolem dvou tisícovek zraněných demonstrantů a asi tisícovku policistů. A to včetně jednatřiceti vážných zranění, způsobených v třinácti případech zásahem gumového projektilu do hlavy a v ostatních případech výbuchy ohlušujících granátů se slzným plynem či užitím fyzické síly, připomněl Le Parisien.

Realita však prý může být horší, než údaje úřadů ukazují. Reportéři, kteří jsou u protestů přítomni, jsou v ochraně bodyguardů, kteří mají například i zkušenosti z Pásma Gazy.

Podle průzkumů společnosti Odoxa-Fiducial osmapadesát procent Francouzů nepovažuje použití síly policií za nepřiměřené. Čtyřiašedesát procent dotázaných prý vyčítá pořádkovým silám, že nejsou dostatečně efektivní ve střetech s výtržníky. Více než čtyři pětiny Francouzů se podle ankety obávají dalšího ničení veřejného a soukromého majetku. Více než dvě třetiny se domnívají, že vláda není na výši situace.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Co byste řekla na pražskou koalici ODS a ANO?

Vypadá to totiž, že se váš lídr, kterého jste tak vehementně prosazoval, byť jste byl proto často mnohým smích, se s nikým jiným asi nedohodne

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pekarová i Fiala vzpomínali. Přidali se Ukrajinci, děkovali za to, co o nich Havel řekl

19:46 Pekarová i Fiala vzpomínali. Přidali se Ukrajinci, děkovali za to, co o nich Havel řekl

Čeští politici a osobnosti si dnes připomínají výročí narození prvního českého prezidenta Václava Ha…