Maďarská filozofka: Orbán je nebezpečný. Je u nás tyranie

13.09.2018 11:34

Maďarská filosofka Ágnes Hellerová se rozhovořila v rozhovoru pro iRozhlas.cz o své zemi. Mimo jiné uvedla, že Maďarsko je tyranie a premiér Viktor Orbán je nebezpečný pro celou Evropu.

Maďarská filozofka: Orbán je nebezpečný. Je u nás tyranie
Foto: Presalocala.com
Popisek: Maďarský premiér Viktor Orbán
reklama

Maďarsko podle Hellerové nelze v současné době označit za svobodnou zemi. „Děje se tam jen to, co chce premiér. A co nechce, to se neděje,“ podotkla Hellerová a uvedla, že zemi nazývá řeckým slovem tyranie. 

Orbán je podle ní tyranem tak, jako může být tyranem otec. „Nenazývám to fašismem nebo autokracií, popisuji jenom to, co vidím. Tyranie jednoduše znamená, že se děje to, co on chce, protože tlačí na lidi, aby ho poslouchali, a nestane se nic, co nechce, aby se nestalo. Nejsou tam žádné nezávislé síly s výjimkou jeho vlastní. Když ho někdo neuposlechne v rámci jeho strany či mezi jeho následovníky, tak ten člověk okamžitě přijde o práci. Samozřejmě, opozice mu odporuje, ale v Maďarsku není podstatná,“ sdělila Hellerová, která se domnívá, že jde o celosvětovou tendenci. 

Orbána však v posledních volbách volila až polovina Maďarů. Podle Hellerové jde o ideologii. „Extrémní nacionalismus je v evropských zemích vždy lákavý. Je to evropské náboženství a národ je evropským bohem. Nikoho nezajímá, jestli jste katolík nebo protestant, ale to, zda jste Maďar, Čech nebo Slovák, to je nejdůležitější. Je to ideologie, která je založená na národní identitě, která dnes může zvítězit,“ podotýká Hellerová. 

Původní text ZDE

V závěru se pak vyjádřila i k Orbánovu nepřátelství vůči obchodníku Georgi Sorosovi. „Maďaři jsou stejně jako všichni závistiví vůči lidem, kteří jsou velmi bohatí, zejména když to předtím byli Maďaři. Zadruhé je to antisemitismus. Zatřetí je tam také nenávist vůči cizincům, protože Orbán pořád naznačuje, že je to Soros, kdo posílá migranty do Evropy, Soros kontroluje Evropskou unii, Junckera, kontroluje všechny. Orbán potřebuje tuhle satanistickou postavu,“ podotkla Hellerová. Ta se domnívá, že pro Evropu je nebezpečný Orbán, neboť chce převzít Evropskou unii. 

A co by dala jako své poselství? „Prosím, postavme se minulosti. Pokud se jí postavíme, můžeme mít budoucnost,“ uzavřela.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Slavný Čech udeřil: Karanténa? Teď můžete pozorovat, kdo je kokot. Největší bojovníci za něčí práva a za menšiny řvou, že nemůžou chodit ven!

11:25 Slavný Čech udeřil: Karanténa? Teď můžete pozorovat, kdo je kokot. Největší bojovníci za něčí práva a za menšiny řvou, že nemůžou chodit ven!

Herní vývojář Daniel Vávra natočil na YouTube hodinové video, kde probíral nejen koronavirus. „Další…