Maďarský ministr se v New Yorku sešel s Lavrovem. Jediný. „Bez dialogu nebude mír,“ řekl

23.09.2022 12:50

Péter Szijjártó, maďarský ministr zahraničí, si posteskl, že byl na půdě OSN jediným šéfem diplomacie z řad ministrů EU, který se s Lavrovem setkal. V diplomatických jednáních přitom Szijjártó vidí jedinou cestu, jak ukončit válku na Ukrajině. Válku, která dopadá i na Maďarsko. Ať už prostřednictvím uprchlické krize, nebo zrychlující inflace.

Maďarský ministr se v New Yorku sešel s Lavrovem. Jediný. „Bez dialogu nebude mír,“ řekl
Foto: Screen FB Szijjártó Péter
Popisek: Setkání Sergeje Lavrova a Pétera Szijjártó

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó oznámil, že se během probíhajících jednání na půdě OSN sešel se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Po setkání zdůraznil, že s Ruskem je třeba jednat, jinak bude válka na Ukrajině trvat dál. Vyjádřil proto politování nad tím, že z řad ministrů EU byl jediný, kdo se v New Yorku s Lavrovem sešel.

Szijjártó uveřejnil video ze setkání s Lavrovem také na sociálních sítích.

„Ptal jsem se Sergeje Lavrova, s kým se setkal z Evropské unie, ale žádné další setkání s ministry zahraničí EU neměl,“ posteskl si ministr.

„Samozřejmě je možné, že teď doma - zejména opoziční poslanci, mluvčí nebo zástupci opozičního tisku - řeknou, proč jsem se sešel se Sergejem Lavrovem, ale myslím, že bez dialogu mír nenastane. Pokud v nadcházejícím období nedojde k jednání o míru, bude svět čelit ještě vážnějším důsledkům, kterým by bylo dobré zabránit," pokračoval.

Maďarský šéf diplomacie také upozornil, že do Maďarska přišlo už 1,5 milionu uprchlíků a v souvislosti s válkou na Ukrajině v Maďarsku stále zrychluje inflace a to musí vláda v Budapešti řešit. Szijjártó vyjádřil obavy, že bez navázání dialogu budou důsledky války na Maďarsko dopadat vytrvale dál.

„Jediným řešením všech těchto problémů by byl mír, takže Maďarsko chce mír co nejdříve, a k tomu potřebujeme jednání a dialog," řekl ministr.

Podle serveru Index.hu dal také najevo, že nevidí smysl v tom, přijímat další sankce proti Rusku.

„Náš postoj je zcela jasný. Nevidíme žádný rozumný důvod k jednání o dalším balíčku sankcí, zejména pokud jde o energetiku," řekl ministr zahraničí Péter Szijjártó po setkání se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem.

Konstatoval také, že za klíčové považuje zajistit dodávky energií pro maďarské občany.

Szijjártó zdůraznil, že existuje jedna důležitá oblast dvoustranných vztahů mezi Maďarskem a Ruskem, a tou je otázka dodávek energie. „Může se vám to líbit, nebo nelíbit, ale je to fakt,“ řekl a zdůraznil, že pokud by došlo k přerušení dodávek ruské energie, maďarská ekonomika by byla ohrožena.

Maďarská vláda prý také nechce připustit, aby byly ohroženy dodávky ropy a plynu pro maďarské občany.

„To je pro nás jasná červená linie. Nechceme, aby maďarský lid platil za válku, se kterou nemá nic společného,“ uvedl.

Setkání dvou ministrů zahraničí

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Petr Mach, Ph.D. byl položen dotaz

SPD

Prý budete kandidovat za SPD? Proč právě za ně a ne za Svobodné? Vy s politiku, kterou razí Okamura a jeho názory souhlasíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Stydím se za Janu Černochovou.“ V ODS to veřejně bouchlo. A takto to začalo

16:58 „Stydím se za Janu Černochovou.“ V ODS to veřejně bouchlo. A takto to začalo

Pondělní rozhovor člena ODS a publicisty Ondřeje Šimíčka pro ParlamentníListy.cz, v němž mimo jiné v…