Maďarský premiér o protiruských sankcích EU: Střelili jsme se do nohy

15.08.2014 11:27

Protiruské sankce jsou v rozporu se zájmy Maďarska a poškozují jej víc než Rusko. Podle agentury MTI to dnes prohlásil premiér Viktor Orbán, který prý hledá partnery, s nimiž by dokázal změnit současnou sankční politiku Evropské unie. Orbán se tak přidal ke kritice, kterou tento týden vůči sankcím vznesl český prezident Miloš Zeman a slovenský premiér Robert Fico.

Maďarský premiér o protiruských sankcích EU: Střelili jsme se do nohy
Foto: Presalocala.com
Popisek: Maďarský premiér Viktor Orbán
reklama

Maďarský premiér prý souhlasí se svým slovenským protějškem v názoru, že sankce vůči Moskvě poškozují jejich země více než Rusko. „Střelili jsme sami sebe do nohy," prohlásil Orbán podle MTI.

Sankční politika EU nebyla dostatečně promyšlena

Brusel by podle Orbána měl nejen odškodnit producenty potravin z postižených zemí, ale i změnit současné sankce. „Udělám, co bude v mých silách - pochopitelně všichni víme, jakou váhu má názor Maďarska, takže naše možnosti jsou jasné - ale hledám partnery ke změně sankční politiky EU, která podle mě nebyla dostatečně promyšlena," řekl Orbán v dnešním rozhovoru pro rozhlasovou stanici Kossuth Rádió.

Podle něj bude nutné uspořádat konferenci za účasti zástupců EU i Moskvy, která určí ráz budoucí spolupráce s ohledem na situaci na Ukrajině. O ukrajinské krizi a vztahu EU k Moskvě dnes v Bruselu na mimořádné schůzce jednají unijní ministři zahraničí.

Ve druhém kvartálu mělo Maďarsko největší růst z postkomunistických zemí

Maďarsko vykázalo ve druhém čtvrtletí největší hospodářský růst z postkomunistických zemí východní Evropy, když jeho ekonomika meziročně posílila o 3,9 procenta, a zaznamenala tak svůj nejsilnější výkon za více než osm let. Maďarský ministr zemědělství tento týden prohlásil, že export zemědělských produktů ze země ruské embargo na dovoz nijak zvláště nezasáhne. Moskvou zakázané produkty tvoří pouhé jedno procento maďarského zemědělského vývozu.

Sankce kritizuje i český prezident

Orbán se nehledě na to přidal k dalším dvěma vrcholným politikům zemí Visegrádské čtyřky, kteří restrikce kritizovali. Český prezident Zeman označil používání sankcí za nesmyslné a neúčinné a vyzval EU k odškodnění českých exportérů. Podle Fica sankce ohrožují Slovensko a EU by měla s Moskvou jednat o vzájemném zrušení postihů.

Na zemědělce v EU dopadl Moskvou minulý týden přijatý zákaz dovozu masa, mléka, zeleniny a dalších zemědělských výrobků do Ruska, který je odvetou za dosud nejpřísnější protiruské sankce EU. Evropská komise hodlá o případných kompenzacích pro postižené producenty jednat až v září.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ulevuji husté dopravě, těší Richterovou. Jezdí Prahou do práce na kole

21:06 Ulevuji husté dopravě, těší Richterovou. Jezdí Prahou do práce na kole

Pirátská poslankyně Olga Richterová se přihlásila do letošního projektu Do práce na kole. A právě o …