Madeleine Albrightová: Většina lidí chce pomáhat uprchlíkům. USA nemají s Ruskem problém, pokud Rusové nezabírají jiné země

20.04.2016 9:10 | Zprávy
autor: pro

Rodačka z předválečného Československa a bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová poskytla rozhovor rakouskému deníku Die Presse. Obává se údajného nárůstu nacionalismu v EU a kritizuje Putina, který je prý chytrý, ale zároveň „špatný“ člověk.

Madeleine Albrightová: Většina lidí chce pomáhat uprchlíkům. USA nemají s Ruskem problém, pokud Rusové nezabírají jiné země
Foto: US DAY.com
Popisek: Madeleine Albrightová

Bývalá šéfka americké diplomacie se v úvodu rozhovoru podivuje nad tím, proč Spojené státy nepřijímají více uprchlíků. OSN i Evropskou unii dále obviňuje Albrightová z nečinnosti a srovnává současné uprchlíky s těmi, kteří utíkali, stejně jako ona sama, z komunistického Československa v roce 1948. Za jeden z důvodů, proč Američané „nevítají uprchlíky“, označuje působení republikánů. „V důsledku jejich postojů byl vytvořen prostor pro nástup Donalda Trumpa,“ říká Albrightová, která zároveň odmítá, že by byla americká demokracie v krizi.

Za jedno z největších současných nebezpečí považuje demokratka Albrightová narůstající nacionalismus. „Existuje riziko, že se Evropská unie rozpadne právě kvůli nacionalismu. Neblahou roli v tom hrají Maďaři, kteří jako by zapomněli, kolik jich utíkalo ze země v roce 1956. Většina lidí v Evropě však uprchlíkům pomáhat chce. Jednotlivé vlády jsou však často velmi sobecké,“ tvrdí Albrightová, která sice již není aktivní v politice, ale v probíhajících primárkách veřejně podpořila Hillary Clintonovou.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Braňte se ČEZu. Energetik Beran dává návod lidem i obcím

9:15 Braňte se ČEZu. Energetik Beran dává návod lidem i obcím

Podle expertů nesmí ČEZ chodit lobovat na MPO za připojování akceleračních zón větrných parků. Brání…