Madeleine Albrightová má strach z nástupu nového fašismu

08.04.2018 21:20

Bývalá ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová ve své nové knize o fašismu varuje před Putinem a Orbánem. Podle ní každé období má svoji formu fašismu, a nejinak tomu je i v dnešní době. Znepokojujícím rysem pak je, že se fašistické tendence vkrádají do společnosti postupně a nepozorovaně. Dnes tento stav podle ní můžeme pozorovat v Maďarsku a Polsku.

Madeleine Albrightová má strach z nástupu nového fašismu
Foto: US DAY.com
Popisek: Madeleine Albrightová

Bývalá americká diplomatka se tomuto tématu věnuje ve své nové knize s názvem „Fašismus: Varování“, kterou představila v rozhovoru pro americkou veřejnoprávní rozhlasovou stanici NPR.

Albrightová v knize, která má vyjít příští týden, analyzuje způsob převzetí moci fašisty v hitlerovském Německu nebo Mussoliniho Itálii. Zaobírá se i tématem nastolení komunismu v Československu, který se podle ní vkradl do společnosti téměř bez povšimnutí. Kromě toho analyzuje současné autoritářské lídry ve východní Evropě, Turecku, Číně nebo Severní Koreji.

„Měli bychom se vzbudit a začít být ostražití vůči útoku na demokratické hodnoty, který nabírá na síle a v mnohých zemích i zde doma rozděluje Ameriku,“ varuje podle serveru Sme.sk Albrightová a zdůrazňuje, že fašismus se může zrodit i v demokratických zemích. Připomíná takové rysy, jako jsou podkopávání demokracie a jejích institucí, útoky na média, šíření strachu a vytváření nepřátel. V Evropě a USA se podle ní právě těmito nepřáteli stali migranti.

Celá zpráva zde.

Bývalá americká diplomatka se také staví velmi kriticky k současnému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. „Spojené státy se spravují úplně naopak než předtím. Trump podporuje a chválí lidi jako Orbán nebo Kaczyński, cestuje například do Polska a je šťastný, že oni omezili úlohu soudnictví nebo že kritizují média,“ uvedla Albrightová podle serveru Sme.sk. 

Albrightová je českého původu. „Jako Evropanka, která strávila většinu svého života ve Spojených státech, vnímám euroatlantickou alianci jako jednu z nejdůležitějších záštit naší společnosti, takže když to vidím, děsí mě to,“ řekla diplomatka na kritiku Donalda Trumpa, kterou vyslal směrem k NATO. Albrightová mimo jiné v 90. letech výrazně podporovala rozšíření NATO o bývalé státy Varšavské smlouvy. V USA pak se Albrightová stala první ženou, která získala post ministryně zahraničí, a to v letch 1997–2001. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: sla

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zastřelí se Jiří Drahoš? Profesor a Zemanův soupeř šokoval jako nikdy

19:13 Zastřelí se Jiří Drahoš? Profesor a Zemanův soupeř šokoval jako nikdy

Zemanův nakonec neúspěšný soupeř v boji o Hrad, akademik Jiří Drahoš, který na důchod zakotvil v Sen…