Magoři, pedofilové, úchylové a teroristi! U Moravce se debatovalo o Konvičkovi a uprchlících

28.08.2016 13:14

Po prázdninové pauze se znovu přihlásil o slovo Václav Moravec. A stálo to za to. K diskusi si pozval ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) a exministra spravedlnosti Pavla Blažka. Pánové debatovali o bezpečnosti v Evropě, terorismu a uprchlících. Na úvod přišla řeč na Martina Konvičku a jeho nedávnou akci na Staroměstském náměstí. Každý národ má své magory, řekl Blažek. Chovanec zmínil hrozící masakr. Do těla dostal i Andrej Babiš (ANO).

Magoři, pedofilové, úchylové a teroristi! U Moravce se debatovalo o Konvičkovi a uprchlících
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátor OVM Václav Moravec
reklama

Moderátor Václav Moravec začal po prázdninách v Otázkách Václava Moravce České televize pálit ostrými. Cíl se po akci na Staroměstském náměstí nabízel sám – Martin Konvička a spol. mávající zbraněmi a vlajkami Islámského státu. „Pro některé lidi je Česká republika asi příliš klidnou zemí, tak je nutné si na teroristy alespoň hrát. Inscenace přepadení v čele s Martinem Konvičkou zřejmě pobavila jen jeho aktéry,“ začal Moravec.

Ministr Chovanec přidal varování. „Nevím, co to může udělat v hlavách teroristů v Sýrii, že si na ně někdo hraje v centru Prahy. Nevím, co to může vyvolat. Ta akce byla nebezpečná a hloupá. Já doufám, že každý soudný člověk pochopí, že se ten člověk (Konvička) vymkl veškerému rozumu. Pokud někdo střílí do vzduchu v této situac ... tak je velké štěstí, že se nikdo necítil ohrožen a nepoužil k obraně osobní zbraň. Mohli jsme mít masakr v centru Prahy,“ oddechl si člen vlády.

Exministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) konstatoval, že akce Martina Konvičky napomohla tomu, aby si lidé uvědomili, co je to za člověka. Možná je dobře, že akce proběhla, protože kdyby byla zakázána, pan Konvička by se soudil a strhával by na sebe další a další pozornost, což je přesně to, o co mu jde. „Pan Schwarzenberg kdysi řekl na adresu rakouských Zelených demonstrujících proti Temelínu, že každý národ má své magory, my je prostě máme taky,“ prohlásil Blažek.

Je tu německá unie a bude tu německá armáda, varoval Blažek

Následně se hosté věnovali migrační krizi. „Německo nezvládlo migrační vlnu v té první fázi. To je prostě zjevné, a my toto říkáme od počátku, ale naši partneři v Rakousku a Německu to pochopili až postupně. Já se velmi divím, jak změnil názor i pan Andrej Babiš. Já si velmi dobře pamatuji, jak jsem se na vládě hádal s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem. Ale dnes pan Babiš radikálně změnil svůj názor, ale pan Pelikán k tomu neřekl ani slovo,“ kroutil hlavou Chovanec.

Pravda je, že se situace v Evropě může ještě zkomplikovat, pokud se Turecko rozhodne porušit dohodu s EU a poslat do Evropy další vlnu migrantů. Na území země půlměsíce jsou miliony uprchlíků a tito lidé teoreticky mohou být vypuštěni do Evropy. Člen vlády proto apeloval na kabinet, že na tuto situaci musíme být připraveni. „Evropa musí prokázat, že je entitou, která je ochotná bojovat za svůj způsob života, a to i vojensky. Tady já naprosto rozumím Bohuslavu Sobotkovi,“ konstatoval Chovanec.  

Blažek to viděl zcela jinak. Ze skutečnosti, že po EU nejezdí předseda Evropské rady či komisařka pro zahraniční politiku, ale německá kancléřka Angela Merkelová, Blažek vyvodil, že už prakticky nemáme Evropskou unii, ale německou unii. „Něco jako Evropská unie už přestala existovat a nyní existuje německá unie. Německo pozvalo migranty, A vznikne-li nějaká evropská armáda, tak to bude do značné míry německá armáda, zvlášť po odchodu Velké Británie z Unie. Pokud už dnes řada věcí v EU nefunguje, nemohu věřit tomu, že ta armáda bude jako jediná fungovat... Evropská armáda bez USA nezachrání vůbec nic,“ vyjádřil jasně svůj názor Blažek. To, že je Evropa bohatá, ale slabá, dokázaly ve 20. století dvě světové války. To sice neznamená, že by v EU nemohla fungovat spolupráce armád či policie na mezinárodní úrovni. V Řecku či Makedonii také pomáhají čeští čí maďarští policisté. Nejde však o nějaké evropské policisty, ale o policisty jednotlivých národních států.

Chovanec tady nesouhlasil a znovu požadoval zřízení evropské armády. V zápětí se znovu opřel do Německa a jeho vítací politiky z minulého roku. „To je, jako kdybyste si vzali domů naprosto neznámého člověka z ulice, aniž jste si zjistili, kdo to je. To dělá přece jenom blázen,“ rozohnil se Chovanec. Mezi nimi přece jsou pedofilové, úchylové, zločinci a možná teroristi,“ rozohnil se.

Babiš je jako baron Prášil, který zneužívá svá média, míní Chovanec

Ve druhé polovině první hodiny debaty se pánové věnovali domácím politickým tématům, přesněji řečeno sporu o rozšíření pravomocí celní správy, po čemž volá ministr financí Andrej Babiš (ANO). V této věci si vzal slovo Blažek a spustil kulomet.

„Já bych se jako politik neměl dívat na to, kdo něco říká, ale měl bych se věnovat tomu, co říká. Jenže v případě Andreje Babiš to nelze. On totiž nedávno obvinil ČSSD, že ovládá bezpečnostní složky států, že má pod palcem policii a další. Já bych mohl analogicky říci, že jeho Stropnický ovládá armádu. A na mě to dělá dojem, že pan Babiš chce dohnat ČSSD a posílit celní policii,“ rozjel se člen ODS. Policie by přitom měla být nezávislá. V tom dal Chovanec Blažkovi jednoznačně za pravdu a konstatoval, že i jemu vždy šlo o to, aby byla policie nezávislá, protože to je její velká deviza.

„Mně někdy přijde, že ty jeho výroky jsou na úrovni barona Prášila,“ přisadil si Milan Chovanec.

Blažek přidal pár slov i ke sněmovní komisi, která řeší reorganizaci policie. „Když jsem věděl, že je pozván např. policejní prezident Tuhý a Lidové noviny uveřejnily prakticky to, co nám policejní prezident měl teprve říct,“ podivoval se Blažek. Z toho plyne, že Babišova média získávají informace, které by získávat neměla.

Chovanec v této věci s Blažkem bezvýhradně souhlasil. „Andrej Babiš zneužívá svoje média. Jeden příklad za všechny: Lidová média zveřejní fotografii, kde se Bohuslav Sobotka klaní Angele Merkelové. Oni řeknou, že je to náhoda, ale oni vytvářejí pocit, že v ČSSD je jiná nálada, než doopravdy je,“ rozčiloval se Chovanec. Pokud jde o reorganizaci, ministr zdůraznil, že věnoval pozornost reorganizaci od začátku, protože je přesvědčen, že ji potřebujeme, abychom se jako stát dokázali vypořádat s novými hrozbami – s terorismem, se změnami v organizovaném zločinu a tak podobně.

Nakonec se ministr Chovanec zmínil také o kauze nákupu dvou mercedesů, přičemž vozy byly pořízeny od autosalonu, jenž je v majetku člověka, od něhož ministr chovanec koupil byt levně v Plzni. „Vlastní prodej nemovitosti byl prověřován NBÚ. Víc k tomu nemám co dodat. Možná bych se mohl poučit u svých zkušenějších kolegů, nakoupit byty přes anonymní akcie, pak vše převést na děti a veřejně říct, že jsem k tomu ztratil všechny dokumenty,“ rýpl si v závěru Chovanec do Andreje Babiše a jeho firmy Čapí hnízdo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kašlat na to! Klaus nečekaně udeřil na EU. Zazněl potlesk. A Brusel se začal činit

7:29 Kašlat na to! Klaus nečekaně udeřil na EU. Zazněl potlesk. A Brusel se začal činit

Vypovědět Lisabonskou smlouvu a tím se zbavit diktátu z Bruselu. Takový návrh předložil Poslanecké s…