Majdan byly jen mimikry, řekl exprezident Ukrajiny Juščenko, podporovaný Západem. A dodal: Propadáme se do neštěstí

27.12.2014 16:01

Viktor Juščenko se v roce 2004 stal prezidentem Ukrajiny za „Oranžové revoluce“. Teď však varuje před následky pokusu navázat na tento převrat, známého od loňska jako „euromajdan“. Exprezident předpokládá, že zemi přinese velké problémy.

Majdan byly jen mimikry, řekl exprezident Ukrajiny Juščenko, podporovaný Západem. A dodal: Propadáme se do neštěstí
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Portréty „nebeské setniny“ visí všude
reklama

On sám se demonstrací, které v Kyjevě probíhaly od listopadu 2013 neúčastil. Vadilo mu prý zejména to, jakou roli získala Julija Tymošenková. Z jeho spojenkyně z časů Oranžové revoluce se stala jeho velká rivalka. „Když všichni na Majdanu skandovali „Juliina vůle, pochopil jsem, že tam pro mě není místo,“ vysvětlil. Tymošenková má podle něj i nyní za úkol destabilizovat moc současného prezidenta. „Pokud se Tymošenková dočká toho, že Petro Porošenko poprvé zakopne, tak uvidíte její poslání,“ varuje exprezident.

Myšlenky účastníků kyjevských protestů se mu prý ale příčily i jinak. „Byl jsem si dobře vědom, že v politických kruzích vůdců, kteří tam byli, existuje ještě další projekt, paralelní k politické akci, která se koná na náměstí,“ uvedl.

„Když jsem byl svědkem mimikry, jak se docela ušlechtilé a zdravé požadavky mladé generace překrývají krátkodobou transformací moci, uvědomil jsem si, že se propadáme do velkého neštěstí,“ řekl také Juščenko.

Ten také uvedl, že Krym a Donbas podle něj vždy byly pro Ukrajinu problematické regiony. V těchto regionech se podle něj lidé nikdy nehlásili k ukrajinské kultuře, a také se nikdy nepustili do ničení soch Lenina jako ve zbytku země. „Nikdy neměli náš jazyk, naše tradice, naše kostely, naši kulturu,“ uvedl exprezident v rozhovoru pro deník Ukrajinská pravda.

Prezident Juščenko však v minulosti uvedl, že Krym i Donbas bude stále považovat za součást Ukrajiny, a věří, že jí jednou budou vráceny jako plnohodnotné území. „Je to moje země a já udělám cokoliv, abychom z ní nikomu nedali ani kousek,“ uvedl tehdy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dají přednost deviantům! Foldyna sesekal Piráty kvůli LGBT. „Pitomost,“ hájila je Němcová

13:34 Dají přednost deviantům! Foldyna sesekal Piráty kvůli LGBT. „Pitomost,“ hájila je Němcová

Jaká bude letošní předvolební kampaň? Bude pořádně ostrá, nebo ospalá? V nedělní Partii Terezie Tomá…