Malé firmy krachují, politici jsou v pohodě. Doplatí na to všichni, varuje Šichtařová

25.12.2020 10:26 dop.

Ekonomka Markéta Šichtařová kroutí hlavou nad počínáním vlád řady zemí, které se v covidových časech tváří, jako by měly k dispozici nekonečné množství peněz a mohly uměle udržovat zaměstnanost a dotacemi pomoct firmám, které samy zavřely. Šichtařová však upozorňuje, že jednoho dne peníze dojdou. Trpět budou především menší firmy.

Malé firmy krachují, politici jsou v pohodě. Doplatí na to všichni, varuje Šichtařová
Foto: ReproFoto: ČT
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová v pořadu ČT Hyde park

Vláda Andreje Babiše (ANO) slibovala, že do české ekonomiky napumpuje na tisíc miliard korun. Ekonomové se většinou shodnou na tom, že tento slib vláda nenaplnila a zůstala toliko u slov, ale státní dluh se přesto výrazně zvýšil letos a významně se zvýší i v roce příštím. Vláda počítá se schodkem 320 miliard.

Jenže firmám pomalu docházejí peníze.

Poslední čísla přitom už nyní mluví o tom, že v posledním roce u nás zaniklo nejvíc firem v historii. Podle dat společnosti CRIF to bude letos kolem 16 tisíc. To je naprosto alarmující. Politici jsou ale v klidu, protože jde většinou o firmy malé. Kdyby problémy hlásila Škodovka, to by kmitali jinak,“ upozorňuje ekonomka Šichtařová v textu pro Echo24.cz.

Šichtařovou nepřekvapuje, že stávající krizi zvládají lépe velké firmy, jež mají k dispozici právníky a jiné pracovníky, kteří se mohou zabývat vypisováním různých komplikovaných žádostí o dotace a podobnou finanční pomoc. Malé firmy mnohdy nemají na vypisování těchto žádostí čas ani lidi. To v konečném důsledku znamená, že se změní trh – velké firmy si nově vykolíkují hřiště a malé firmy přijdou v krizi zkrátka.

„Směřujeme do ekonomiky oligopolní konkurence, což je špatnou zprávou pro spotřebitele. Ten na to jednoznačně doplatí. Doplatí na to i hospodářský růst. Z většího nadhledu, až korona odezní, porosteme ještě pomaleji než dříve. Bude to něco jako před rokem 1989. Také jsme rostli, ale ekonomika byla tak neefektivní a nepružná, že rostla proti Západu jen málo,“ uvedla k tomu Šichtařová.

Ekonomka také upozorňuje, že malým firmám se mnohdy nevyplatí otevírat ani na stupni 3 protiepidemického systému PES – jenže to zároveň povede k tomu, že tyto firmy nevydrží přežívat dlouho. A na tom opět vydělají firmy velké.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Evropské komisařky, to je jiná liga. Zážitek senátora Smoljaka z Litomyšle

20:21 Evropské komisařky, to je jiná liga. Zážitek senátora Smoljaka z Litomyšle

Senátor STAN David Smoljak v horní komoře působí jako předseda výboru pro záležitosti Evropské unie,…