Malí vinaři založili asociaci, chtějí zrušit Vinařský fond. Kalouskovu daň odmítají

04.02.2012 8:41

Menší moravští vinaři založili Vinařskou asociaci, která kritizuje Svaz vinařů a státem zřízený Vinařský fond. Tomu například vytýkají to, že podporuje lahvování vín a ne samotné domácí vinařství. Asociace odmítá Svaz vinařů a chce přímo zrušení Vinařského fondu. Informují o tom Lidové noviny (LN). Mezi zakladateli asociace je například dvojnásobný držitel titulu Vinař roku Josef Valihrach nebo Vladimír Železný, který ovládá firmu Tanzberg Mikulov.

Malí vinaři založili asociaci, chtějí zrušit Vinařský fond. Kalouskovu daň odmítají
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Ministr financí Miroslav Kalousek v České televizi

"Je to poměrně čerstvé, zatím dáváme dohromady další postup," řekl deníku Valihrach. Vinařský fond, kterému malí vinaři odvádějí na podporu domácího vinařství padesát haléřů z každého litru vína, podle asociace ovládají velké firmy, které hrozny dovážejí. Asociace proto přijala dokument, v němž tvrdí, že Vinařský fond podporuje pouze lahvování vína nikoliv domácí vinařství.

Nereformovatelný svaz

Ředitel fondu Jaroslav Machovec prý výhrady zatím zaslechl jen neoficiálně. Podle něj jde ve sporu asociace s velkými firmami o nepochopení. Kritice se nevyhnula ani nejúspěšnější akce fondu Svatomartinské, která je prý spojována také s vínem "mrzké ceny a kvality". Za to podle asociace může vliv velkých dodavatelů, kteří jsou v radě fondu s politiky. Poukazují například na bývalého politika ODS Milana Venclíka, kterého nominoval Svaz vinařů.

Předseda svazu Jiří Sedlo dává celou situaci do spojení s blížící se volbou nového vedení. "Volit se má 21.2., v mnohém mi atmosféra připomíná dění v podobné situaci v roce 2008," řekl LN Sedlo. Podle asociace, která také odmítá záměr ministra financí Miroslava Kalouska uvalit na víno spotřební daň, je svaz nereformovatelný.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč sem leze? Zeman sejmul migranty a šokoval slovy o Trumpovi

12:14 Proč sem leze? Zeman sejmul migranty a šokoval slovy o Trumpovi

Prezident Miloš Zeman je druhý den na návštěvě Karlovarského kraje. Dnes krátce před polednem se seš…