Malí vinaři založili asociaci, chtějí zrušit Vinařský fond. Kalouskovu daň odmítají

04.02.2012 8:41 | Zprávy

Menší moravští vinaři založili Vinařskou asociaci, která kritizuje Svaz vinařů a státem zřízený Vinařský fond. Tomu například vytýkají to, že podporuje lahvování vín a ne samotné domácí vinařství. Asociace odmítá Svaz vinařů a chce přímo zrušení Vinařského fondu. Informují o tom Lidové noviny (LN). Mezi zakladateli asociace je například dvojnásobný držitel titulu Vinař roku Josef Valihrach nebo Vladimír Železný, který ovládá firmu Tanzberg Mikulov.

Malí vinaři založili asociaci, chtějí zrušit Vinařský fond. Kalouskovu daň odmítají
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Ministr financí Miroslav Kalousek v České televizi

"Je to poměrně čerstvé, zatím dáváme dohromady další postup," řekl deníku Valihrach. Vinařský fond, kterému malí vinaři odvádějí na podporu domácího vinařství padesát haléřů z každého litru vína, podle asociace ovládají velké firmy, které hrozny dovážejí. Asociace proto přijala dokument, v němž tvrdí, že Vinařský fond podporuje pouze lahvování vína nikoliv domácí vinařství.

Nereformovatelný svaz

Ředitel fondu Jaroslav Machovec prý výhrady zatím zaslechl jen neoficiálně. Podle něj jde ve sporu asociace s velkými firmami o nepochopení. Kritice se nevyhnula ani nejúspěšnější akce fondu Svatomartinské, která je prý spojována také s vínem "mrzké ceny a kvality". Za to podle asociace může vliv velkých dodavatelů, kteří jsou v radě fondu s politiky. Poukazují například na bývalého politika ODS Milana Venclíka, kterého nominoval Svaz vinařů.

Předseda svazu Jiří Sedlo dává celou situaci do spojení s blížící se volbou nového vedení. "Volit se má 21.2., v mnohém mi atmosféra připomíná dění v podobné situaci v roce 2008," řekl LN Sedlo. Podle asociace, která také odmítá záměr ministra financí Miroslava Kalouska uvalit na víno spotřební daň, je svaz nereformovatelný.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

volby

Dobrý den, zajímalo by mě, zda si jako většina politiků koalice SPOLU myslíte, že kdo vás nevolil, není demokrat a je buď proruský, nácek apod.? Nemyslíte, že je na čase skončit s těmito věčnými nálepkami a urážkami nebo naštvete ještě víc lidí a další volby prohrajete ještě víc? Ptám se vás, protož...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Na podzim selže ofenzíva Ukrajiny. Zelenskyj padne a bude konec. Nový odhad

7:53 Na podzim selže ofenzíva Ukrajiny. Zelenskyj padne a bude konec. Nový odhad

Začínají se objevovat indicie ohledně konce konfliktu na Ukrajině. Putin dle svých slov věří, že na …