Inspirovala ho k tomu slova ředitelky brněnského Muzea romské kultury Jany Horváthové, jež vyjádřila nesouhlas s výsledky letošního hlasování o literární ceně Magnesia Litera. „Cenou totiž byla poctěna kniha Kateřiny Šedé s názvem Brnox, která popisuje situaci ve známá brněnské lokalitě obývané převážně Romy. Autorka článku tvrdí, že ‚Romové se většinově bouří proti propagaci stereotypů‘, ale přiznává ‚jediný zjevný pozitivní náboj knihy – vyburcovala potřebou debatu na téma společného soužití‘,“ zmínil Křeček.
On sám je však podle svých slov k tomuto přání velmi skeptický, neboť se dle svých slov pokouší o tuto debatu třicet let, ale situace je stále horší. Vadí mu například skutečnost, že když jistý komunální politik z Ostravska uvedl, že na obsazení pracovního místa veřejných prací se u zdejšího Úřadu práce přihlásilo 30 zájemců, z čehož bylo 28 Romů, kteří si přišli jen pro potřebné razítko k čerpání sociálních dávek... – „A pokud jde o práci, prý sdělovali, že pracovat nemohou, protože jsou alergičtí na trávu a bolí je záda,“ zmínil Křeček s tím, že další účastnice debaty uvedla, že by se podobné skutečnosti neměly vůbec sdělovat.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef