Máme moc veteránů, tvrdí ministerstvo obrany. Někteří posloužili vlasti jen málo

17.02.2013 11:28

V Česku roste počet válečných veteránů. Ministerstvo obrany proto chystá legislativní změnu, která by získání statusu veterána a výhod s ním spojených ztížila. Mise, jež vojáci absolvují, by se mohly rozdělit na více a méně nebezpečné. Vojáci by v nich měli strávit víc dní. Sdružení válečných veteránů se ale plány resortu nelíbí. Zprávu přináší server Týden.cz.

Máme moc veteránů, tvrdí ministerstvo obrany. Někteří posloužili vlasti jen málo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čeští vojáci vracející se z mise v zahraničí

"Dochází k výraznému růstu počtu válečných veteránů, kteří se tak stávají potenciálními poživateli výhod poskytovaných ministerstvem, přestože jejich zásluhy mohou být naprosto minimální či zcela nulové," uvedlo ministerstvo v  novele zákona o válečných veteránech, kterou předložilo do připomínkového řízení. Status veterána, jenž si zasluhuje úctu, tak ve společnosti oslabuje, což není dobře.

V tuto chvíli jsou za veterány, mimo účastníků druhé světové války na straně spojenců, považováni muži a ženy, kteří vykonávali službu v ozbrojených konfliktech nebo v mírových operacích, a to nepřetržitě alespoň po dobu 30 kalendářních dnů. Ministerstvo navrhuje, aby se napříště mise rozlišovaly a to na mise v místě ozbrojeného konfliktu, mise v regionu se zhoršenou bezpečnostní situací a další mise. Na misi první kategorie by byl status veterána získán teprve po devadesáti dnech. Na misi druhého typu by byl status veterána získán teprve po 360 dnech.

Resort by navíc ušetřil. V tuto chvíli může veteránům poskytovat příspěvek na stravování nebo na lázeňský pobyt.

Sdružení válečných veteránů nabízí jinou cestu

Veteráni v zásadě souhlasí s tím, že získání tohoto statusu je dnes příliš snadné, ale s ministerstvem se rozchází v pohledu na to, jak lze tento stav napravit.

"Příčinu této devalvace však nevidíme v benevolentním nastavení podmínek délky služby v ozbrojených konfliktech či zahraničních misích na rizikových územích, ale v rozšíření definice válečného veterána na civilní osoby a účastníky třetího odboje," konstatuje Sdružení ve svém stanovisku, které má on-line deník TÝDEN.CZ k dispozici. Proti prodloužení doby pobytu na misi pro získání statusu veterána sdružení nic nenamítá, nelíbí se mu však dělení misí na více a méně nebezpečné.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šílené. Profesor na medicíně řekl „těhotná žena“, a hned se začal omlouvat. Likvidační petice studentů

19:08 Šílené. Profesor na medicíně řekl „těhotná žena“, a hned se začal omlouvat. Likvidační petice studentů

Konzervativní noviny přeložily text novinářek Barri Weiss a Katie Herzog o stále se šířící ideologii…