Máme registr vládních budov. Jenže v něm chybí budovy

20.07.2014 9:21

Centrální registr administrativních budov (CRAB), zeje prázdnotou. Přitom by měl být plný informací o budovách, které vlastní stát. Podle všeho jich jsou tisíce. Zřízení registru navíc nebylo zadarmo, stál čtvrt miliardy a většina peněz přišla z EU. Resort teď proto apeluje na jiné instituce, aby registr zaplnily, protože jinak hrozí vracení peněz do Bruselu.

Máme registr vládních budov. Jenže v něm chybí budovy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova Strakovy akademie
reklama

Podle informací České televize zatím poslední údaj o administrativních budovách z roku 2006 říká, že stát vlastní téměř pět tisíc administrativních budov. Jejich provoz ročně spolkne až čtyři miliardy a další peníze stojí nájmy. Ministerstvo vnitra přitom tvrdí, že efektivnějším způsobem řízení by stát mohl ušetřit až 190 milionů korun jen na nájmech.

"Registr rozhodně neplní svůj účel, protože dosud není naplněn," upozorňuje mluvčí Nejvyššího kontrolního úřadu Olga Málková.

Ministerstvo práce a sociálních věcí si např pronajímá prostory od soukromých firem, ačkoli má vlastní možnosti, kde sídlit. Jenže to by tyto nesmělo nechávat zadarmo jiným institucím. Výrazně se také liší ceny, za které si jednotlivé resorty najímají různé budovy. Stejně tak se liší ceny, za které pronajímají své budovy. A tomu všemu měl centrální registr zabránit, kdyby byl zaplněn a fungoval. A až bude muset vláda Bruselu vysvětlovat, že evropské peníze vložila do projektu, který nefunguje, jak má, může mít problém.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nohavica? Zm*d, píše Matěj Hollan. Z ČSSD přišel souhlas. Došlo i na Landu

10:00 Nohavica? Zm*d, píše Matěj Hollan. Z ČSSD přišel souhlas. Došlo i na Landu

Otázka, zda je možné oddělit osobu umělce od jeho díla, se klade už dlouho. Nyní do ní zabředl býval…