Marek Benda toho má dost. Babiši! ČT zažila bitvu o roušky

11.09.2020 10:05

„V tom je přece strašidelný problém!“ Poslanecký matador za ODS Marek Benda se v ČT pustil do předsedy vlády Andreje Babiše (ANO). „Andrej Babiš se takhle chová celý život. On reaguje jen na situaci. On nemá žádný plán odkud kam jít,“ kroutil hlavou Benda. Komunistický poslanec Pavel Kováčik, ani poslanec hnutí ANO Jiří Mašek s ním nesouhlasili.

Marek Benda toho má dost. Babiši! ČT zažila bitvu o roušky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marek Benda
reklama

Hosty Událostí, komentářů České televize byli poslanec ODS Marek Benda, komunistický poslanec Pavel Kováčik, poslanec a lékař Jiří Mašek (ANO). Pozornost věnovali nárůstu lidí s nemocí covid-19. Padl další rekord a za jediný den přibylo přes 1380 nakažených.

Podle Jiřího Maška nebyl nejmenší důvod svolávat mimořádné jednání Sněmovny ke koronavirové situaci.

Podle Bendy k tomu však důvod byl, protože není jisté, zda se důležité body ke koronavirové situaci dostanou na pořad jednání. „Uvidíme příští úterý, co bude zařazeno na té řádné schůzi. Já si myslím, že to budou naprosté vládní, ehm, hlouposti, abych tak řekl, a věci, které mají řešit dnešní situaci, tam prostě nebudou,“ vyjádřil obavu Benda.

Anketa

Zeman a Babiš by měli zemřít, řekl Pavel Novotný. Je to na trestní stíhání?

88%
12%
hlasovalo: 35702 lidí
Kováčik má za to, že mimořádnou schůzi chtěla svolat pravicová opozice především proto, aby se zviditelnila v předvolebním čase. Komunisté jsou podle něj připraveni podpořit projednávání všech rozumných bodů na řádné schůzi Sněmovny. „To byl takový předvolební tah opozice, protože nevidím smysl v tom, jestli by se to schválilo dneska nebo za 3 až 4 dny,“ uvedl.

Podle Maška se až za tři týdny ukáže, jaký efekt mělo nasazení roušek. Lékař má za to, že roušky měly být povinné v uzavřených prostorách i v létě, jak to ostatně bylo např. v Rakousku a v Německu, kde lidé jsou po celou dobu zvyklí nosit roušky. Češi se k tomu teď musí vracet.

K zodpovědnému nošení roušek vyzýval i Kováčik. „Teď je třeba se vrátit k tomu ukáznění,“ doporučoval Kováčik.

Anketa

Obáváte se dalšího vývoje situace kolem nemoci COVID-19? (Ptáme se od 9.9.2020)

37%
hlasovalo: 24069 lidí
Jen Benda intenzivně kroutil hlavou. „Výrazně kroutím hlavou, protože to přece nebylo o uvolňování roušek. To bylo nekonečné slibování vlády, že budeme mít Chytrou karanténu, eRoušku a říkalo se, že budeme umět trasovat každého. Půjčili si na to 500 miliard. A výsledek je přece čistá nula. My jako nemáme nic,“ udeřil na vládního poslance Maška, ale také na komunistu Kováčika, protože komunisté Babišovu vládu fakticky drží při životě, když jí poskytují hlasy z opozičních lavic.  

„Já musím reagovat,“ ozval se Kováčik. „Ale to přece není nic proti ničemu. Ten nárůst byl prudší, než se čekalo, aniž bych nějak hájil pomalý nástup Chytré karantény. Ale až už se přestalo stíhat, tak je přirozené, že přišlo plošné opatření,“ vyložil svůj pohled Kováčik. „Opatření musí odpovídat vážnosti a síle situace,“ doplnil.

Laboratoře v celém česku provedly na milion covid-testů. V posledních dnech provádějí kolem 15 tisíc testů denně. 249 nemocných osob se momentálně nalézá v nemocnicích a 69 lidí je kvůli koronaviru ve vážném stavu. Mašek však diváky uklidňoval, že se v Česku daří držet na nízké úrovni. Stejně tak je podle něj třeba sledovat počty hospitalizovaných. A podle Maška má český zdravotnický systém dostatečné kapacity na zvládnutí situace. Přesto je podle něj třeba nosit roušky.

„Tak, jak jsme to říkali na začátku. Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě. To je ten důvod, proč by i bezpříznakoví měli nosit roušku. Tedy my všichni,“ zdůraznil Mašek.

Benda však okamžitě upozornil, že by od vlády čekal jasný plán, co se stane, když počet hospitalizovaných naroste nad určitou hranici, co udělat pro to, aby tyto počty nenarostly a tak podobně.

„Bohužel, Andrej Babiš se takhle chová celý život. On reaguje jen na situaci. On nemá žádný plán odkud kam jít. V tom je přece strašidelný problém,“ vypálil Benda s tím, že vláda přišla se semaforem, jenže nakonec ministr zdravotnictví za hnutí ANO Adam Vojtěch vyhlásil plošnou povinnost nosit roušky. Lidé navíc podle Bendy nevědí, kolik dní jsou opravdu infekční, zda mají v případě nemoci telefonovat i lidem, s nimiž se viděli třeba před třemi dny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Konvička udeřil. Čína prý věděla, proč covid nenechat rozjet. Možná to prý tušili i u nás...

20:47 Konvička udeřil. Čína prý věděla, proč covid nenechat rozjet. Možná to prý tušili i u nás...

Protiislámský politický aktivista, entomolog, docent Martin Konvička sdílel na sociální síti Twitter…