Marek Dalík prý vzal ubrousek a napsal čísla. Začíná velký soud, noviny přinášejí svědectví

30.06.2014 7:36

V Praze dnes začne soud s lobbistou Markem Dalíkem kvůli jeho údajné žádosti o půlmiliardový úplatek při vyjednávání o nákupu transportérů Pandur. Obžaloba podle deníku MF Dnes stojí i na výpovědi bývalého amerického diplomata.

Marek Dalík prý vzal ubrousek a napsal čísla. Začíná velký soud, noviny přinášejí svědectví
Foto: hns
Popisek: Marek Dalík figuruje v kauze Pandur
reklama

Marek Dalík, tehdejší pravá ruka premiéra Mirka Toplánka, se 8. listopadu 2007 spolu s dalšími lidmi z Topolánkovy administrativy sešel se zástupci rakouské zbrojovky Steyr, aby projednali miliardový kontrakt na dodávku obrněných transportérů Pandur pro českou armádu.

 „Pan Dalík se identifikoval jako někdo, kdo je z úřadu předsedy vlády. A řekl: Pokud chcete, aby tento program pokračoval, musíte učinit šestkrát tři," cituje výpověď bývalého diplomata USA Victora Jackoviche, který byl coby poradce firmy Steyr jednání přítomen, deník MF Dnes.

 „Pan Dalík vzal papírový ubrousek a perem napsal tři šestky," vypověděl Jackovich. Dalík jej nenechal dlouho na pochybách, co má na mysli.  „Šestkrát tři, 18 milionů eur," ujistil lobbista zástupce Steyru.

Dalík to nebude mít jednoduché. Výpovědi svědků se shodují

Tato dosud neznámá výpověď je podle deníku jedním z korunních důkazů, které má obžaloba. Jackovich je již druhým americkým diplomatem, který se rozhodl svědčit proti vlivným lidem Topolánkovy vlády, připomíná MF Dnes případ Martina Bartáka, který údajně žádal o úplatek bývalého velvyslance Williama Cabanisse v souvislosti s nákupem vozů Tatra.

Zatímco ale Bartáka soud osvobodil, Dalík to prý bude mít těžší, důkazy proti němu jsou totiž silnější. S výpovědí diplomata se shoduje i výpověď tehdejšího manažera rakouské zbrojovky Stephana Szücse.

Z obžaloby, kterou měl deník k dispozici, vyplývá, že Jackovich je zdrojem tajných zpráv americké ambasády v Praze, jež v září zveřejnil server WikiLeaks. Depeše upozorňovaly Washington na údajné žádosti o úplatky při dodávce obrněnců.

Dalík popírá, že by si na schůzce říkal o jakékoli peníze. Totéž uvedl ve své výpovědi Miroslav Výboh, který na jednání dorazil s Dalíkem coby vyslanec  „úřadu slovenského předsedy vlády". Policisté měli podezření, že Dalíka poslal na jednání se Steyrem tehdejší premiér Topolánek. Oba muži toto tvrzení odmítají.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Biden a Putin? Odděleně. Senátor Fischer vytáhl Ukrajinu. Divákům ČT řekl o ruské vině

15:25 Biden a Putin? Odděleně. Senátor Fischer vytáhl Ukrajinu. Divákům ČT řekl o ruské vině

Senátor Pavel Fischer by nechtěl, aby se k summitu Biden – Putin vztahovala přehnaná očekávání. „Sna…