Marie Benešová vydala výbušné svědectví: Lidé z Hradu chodili konzultovat soudní kauzy už za prezidenta Havla

19.05.2019 12:10

Marii Benešovou jmenoval prezident Miloš Zeman do funkce ministryně spravedlnosti na konci dubna. To vzbudilo vlnu nevole a napříč českými městy se konaly demonstrace za nezávislost justice, na které dorazily tisíce lidí včetně některých politiků, aby vyzvali novou ministryni k rezignaci. „Politici chodí na náměstí vykřikovat, že musím odstoupit, protože zastávám stejný názor. Je to scestné,“ říká v rozhovoru pro Novinky.cz s tím, že svým chováním nezavdala příčinu, aby o nezávislosti justice někdo pochyboval.

Marie Benešová vydala výbušné svědectví: Lidé z Hradu chodili konzultovat soudní kauzy už za prezidenta Havla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Obhájkyně Marie Benešová

„Chci, aby justice byla nezávislá, nikdy jsem ji v minulosti neohrožovala. Nikdy jsem se nesnažila udělat z Nejvyššího státního zastupitelství zakázkové krejčovství mocných, ačkoli tehdy byli jistí lidé, kteří se o to pokoušeli,“ reaguje Benešová na proběhlé demonstrace . „Myslím, že jsem svým chováním nezavdala příčinu, aby o tom někdo pochyboval. A taky proti mé osobě, si nedovedu v hlavě srovnat,“ dodává.

Ani to, že je členkou poradního sboru prezidenta republiky a do vlády ji navrhl trestně stíhaný premiér, nevidí jako důvod, proč zpochybňovat její práci. „Prezident Zeman chce totéž, co já, tedy nezávislou justici. A premiér Babiš zatím nepřišel s ničím, co bych mohla hodnotit negativně,“ uvádí.

Na otázku, zda jí neznepokojilo, že kancléř Vratislav Mynář z prezidentova pověření chodil za soudci Ústavního soudu a Nejvyššího správního soudu a zajímal se o kauzy, o nichž obě instance mohou rozhodovat, uvedla, že u těchto setkání nebyla, proto je nechce komentovat. „Jako žalobkyně jsem ale sloužila už za prezidenta Havla a za něj se také konzultovalo,“ připomněla s tím, že to není nic proti ničemu, protože důležitý je obsah těch rozhovorů.

Připomněla závazek z programového prohlášení vlády, že vláda předloží „změny ve státním zastupitelství pro jeho účinnější správu a posílení odpovědnosti státních zástupců“. „Jde o novelu zákona, kterou připravil už můj předchůdce Jan Kněžínek a já na ní nemíním nic měnit. Chci ji předložit do vlády,“ sdělila a dodala, že to zkonzultuje s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem.

Jde prý hlavně o nápravu stavu, kdy nejvyšší státní zástupce nemá určeno žádné funkční období, může tam být týden nebo také do penze. „Navíc ho vláda může odvolat, kdykoli si zamane, a to bez udání důvodů. Kolem toho byla vždycky nervozita a jsme jeden z posledních států, který to takto má,“ říká Benešová.

Zdůraznila také, že přijetí této vládní novely neznamená, že Zeman, Ištvan a Bradáčová okamžitě skončí. „Rozhodně to není můj záměr. Novelu předložím a vše ostatní je na zákonodárcích. Ale navrhnu dostatečně dlouhé přechodné období, které nebude znamenat náhlý konec vrchních státních zástupců nebo nejvyššího státního zástupce,“ přislíbila.

Vyjádřila se i k tomu, zda bude řešit otázku počtu stupňů soustavy státního zastupitelství. „Jak se to vezme. Na ministerstvu se zpracovává novela trestního řádu a tam je nutné řešit otázku, zda budeme mít tří- nebo čtyřstupňovou soustavu,“ řekla.

To byl jeden z důvodů, proč v roce 2013 stáhla novelu zákona o státním zastupitelství. V ní se sice rušila vrchní státní zastupitelství, ale vrchní soudy zůstávaly. „To je naprostá nelogičnost. Nepreferovala jsem ani jeden model, jen jsem trvala na odstranění této anomálie,“ zdůraznila.

„Většina mých předchůdců, včetně pana doktora Pospíšila a doktora Blažka, se shodla, že pro stát velikosti České republiky jsou čtyři stupně přepych. Bohužel titíž politici nyní chodí na náměstí vykřikovat, že musím odstoupit, protože zastávám stejný názor. Považuji to za scestné,“ připomněla ministryně spravedlnosti Benešová.

Sama prý s prací státního zastupitelství jako celku není tak úplně spokojená. „Vadí mi třeba nadměrná mediální prezentace některých kauz a hlavně nebezpečný jev trestních stíhání na objednávku,“ zmínila a dodala, že to uváděla na příkladech kauz Beretta a Neograph. „Přibývají ale další, mám zahlcenou e-mailovou schránku podobnými příklady, chodí sem už také některé rozsudky,“ prozradila.

Na dotaz, zda si myslí, že i Čapí hnízdo je komplot a politická objednávka, řekla, že tuto kauzu nezná a nebude se o ní bavit. „Já mám tady konkrétní rozsudek, který dokládá, že tento neblahý jev existuje a na něj jsem v oponentní zprávě pro prezidenta republiky poukázala,“ uzavřela.

Celý rozhovor ZDE

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Ing. Miloš Zeman byl položen dotaz

Proč jste lhal o tom, že jste o abolici pro své věrné nepožádal?

A jak vás vůbec napadlo o ni žádat? Přijde vám to spravedlivé a hlavně, fakt myslíte, že by vám Fiala nebo kdokoliv vyšel vstříc? Vždyť by to byl jeho politický konec, stejně jako jste se díky vašim spolupracovníkům odepsal vy.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„V soukromí diplomaté říkají...“ Jeffrey Sachs o Ukrajině, Rusku i Pavlovi

11:10 „V soukromí diplomaté říkají...“ Jeffrey Sachs o Ukrajině, Rusku i Pavlovi

Západní svět je ve vztahu k Ukrajině vzhůru nohama, nechápe světově uznávaný ekonom Jeffrey Sachs. V…