Marketingový expert odhalil do času koronavirové krize přelomové nápady, které mají zcela změnit Česko

31. 3. 2020 21:51

Svět zmítá koronavirová krize a právě teď je nejlepší příležitost úplně proměnit naši zemi, píše na svém facebookovém profilu marketingový expert Martin Jaroš. Sepsal hned několik nápadů, jak toho docílit. Například zrušit všechny staré exekuce, změnit celkově přístup k úvěrům, zavést vyšší daně pro bohaté a mnoho dalších. Vládě s úderem koronaviru vyčítá především počáteční lhaní a trvající neschopnost se zorganizovat. „Jak šel stát relativně dolů, tak občan vyrostl, už nechci vrchnost, před kterou se klaníme, stát musí být sluha,“ píše marketér.

Marketingový expert odhalil do času koronavirové krize přelomové nápady, které mají zcela změnit Česko
Foto: Repro Facebook
Popisek: Marketér Martin Jaroš
reklama

„Jestli se dokážeme chytit za hlavu a totálně překopat pár věcí, tak té katastrofě dáme nějaký smysl, protože z ní vyjdeme silnější,“ věří marketér Jaroš, podle kterého je na řadě úplný restart Česka.

Pak už nabízí své nápady, které by pomohly učinit naši zemi lepší. Jako první navrhuje zrušit všechny staré exekuce a vrátit všechny diskvalifikované Čechy zpátky do života. „Ze šedé ekonomiky zpátky do normální hry. Víte, většina těch exekucí (podle zdroje až 85 %) je stejně nevymahatelná. Ty peníze jsou jen virtuální. Nikdo je nikdy nedostane,“ poukazuje na to, že statisíce lidí jsou tak mimo systém, neplatí daně, stát je naopak musí podporovat, ze všech těch stresů jsou často nemocní a zatěžují zdravotnictví. Suma těchto nákladů je podle něj možná pro stát vyšší než součet jistin.

„Rozjetí exekutorské hydry je největší zločin našeho státu za posledních 20 let. Celkově musíme úplně změnit přístup k úvěrům. Zakázat šmejdské půjčky, reklamu na dluhy regulovat stejně jako reklamu na tabák,“ dodává.

Anketa

Kalousek je připraven na ozbrojený odpor proti Babišově vládě. Šli byste s ním?

hlasovalo: 27569 lidí
Jako další bod zmiňuje lepší daně. Nazrál prý čas k tomu, aby bohatí platili vyšší daně. A to i procentuálně. „Hlásím se k tomu dobrovolně. U nás je šíleně vysoké zdanění práce a naopak mimořádně nízké zdanění majetku. Je to dědictví z dob, kdy v zemi nebyl kapitál, takže se všechno chtělo vydřít ze zaměstnanců. Je načase to zvrátit. A navrhuju, aby bohatí zaplatili podstatně víc. I symbolicky to má význam,“ je přesvědčen Jaroš.

Majetek a ekonomický vliv se podle něj koncentruje v rukách čím dál menšího množství osob. „Pokud budeme chtít udržet minimálně stejnou úroveň státních služeb, tak čím dál větší procento daní bude muset přicházet od bohatých a superbohatých. Vsadím boty,“ dodává.

Skončit také musí bezdomovectví dětí. „V téhle zemi prostě nesmí ani jedno dítě vyrůstat na nějakých zavšivených ubytovnách, kde se nedá ani učit. Když to tak necháme, vypadá to krátkodobě levně, ale ve skutečnosti to jednou zaplatíme desetinásobně. Ztrácíme tyhle děti,“ píše s tím, že je čas ten cyklus zlomit. Zákon o sociálním bydlení.

Naopak by zrušil podporu pro hypotéky apod. „Nedotovat střední třídu a bohatší, ale jen ty opravdu slabé,“ navrhuje Jaroš.

Jasnou má i představu, jak by měl vypadat stát – neměl by být vrchností stojící nad občanem. Jaroše stát v krizi zklamal. „Co se mu odpustit nedá, je počáteční lhaní a do dnešních dnů neschopnost se trošku zorganizovat. Do hajzlu, můžete udělat chybu, to se stane, ale aspoň nám nelžete! Půlku věcí si u nás museli udělat občani sami. A udělali to sakra dobře a stát doteďka jen čumí!“ glosuje situaci.

Svět už je dnes tak komplexní, že český stát prostě nedokáže rychle a kvalitně reagovat. „Stát jakžtakž zvládá běžný provoz, nezvládá dlouhodobé koncepční investice a už vůbec nezvládá bleskové fatální výzvy! Český stát chtě nechtě outsourcoval ohromnou část své práce na dobrovolníky ze stran občanů a pár zázračných firem či škol. Jak šel stát relativně dolů, tak občan vyrostl,“ zdůrazňuje.

„Já už nechci vrchnost, před kterou se klaníme! Nový stát musí být transparentní, musí to být sluha a vědět, že je sluha! Musí být pomáhající člen týmu!“ má jasno Jaroš, podle kterého je český stát založen na nedůvěře k občanovi. „Český stát je do hloubky prosáklý mentalitou ‚občane, ty jsi simulant a lump, já tě budu buzerovat a srovnám tě do latě. Máš otevřenou cukrárnu? Pošlu na tebe kontrolu z hygieny a zítra další; uvidíš, ty hajzlíku, že tě na něco chytneme!‘ NE! Musí to být přesně naopak!“ pokračuje marketér.

„Občan je pán. Chci stát, který nebuzeruje všechny, aby potrestal malinkou menšinu vykuků! Chci stát, který většinu lidí nechává naprosto na pokoji, ale bleskově a pádně potrestá tu malou skupinu opravdových syčáků. Chci stát, který primárně důvěřuje občanovi – protože tento měsíc se ukázalo, že český občan zaslouží víc důvěry než český stát!“ píše Jaroš.

Další Jarošův nápad je zavést „superučitele“. „Část učitelů, kteří jsou opravdu vynikající, mají nejméně čtyři roky zkušeností, projdou atestem, dostane plat o pět procent vyšší než základní plat poslance. Vidina superučitelské pozice bude motivovat kvalitní lidí, aby šli do školství, aby se o místa ve školách soutěžilo a aby se učitelé sami od sebe vzdělávali. Rozbít ghetta školami – narvat tam superučitele, asistenty, sociální pracovníky, psychology, zvednout jedno každé dítě z bláta a neztratit jediný talent,“ vidí budoucnost školství marketingový expert.

Navrhuje také založit českou IT univerzitu, později rozšířit na Czech University. Špičkovou a absolutně moderně uvažující školu, kterou protlačíme do první světové stovky univerzit. „Nejlepší přednášející. Nejlepší studenti. Jediným kritériem pro přijetí je talent. Cílem je nasát bedny ze světa, klidně z Uzbekistánu, další posílení startupové scény a estonizace republiky,“ líčí Jaroš své představy.

Česko by rád viděl jako férovou a svobodnou společnost. „Liberální země, ostrůvek svobody ve světě, kde je čím dál víc magorů. Sňatky LGBT ano, adopce LGBT ano, marjánka ano, její kvalitní pěstování – další daně! – celkově svoboda. Podpora krátkých pracovních úvazků a lepší nabídka péče o malé děti – jen tak budou chtít ženy rodit víc. Totální rovnost. Na druhou stranu žádné kvóty,“ poznamenává.

V naší zemi by mělo být také ukončeno utrpení hospodářských zvířat. Jako věc principu. „Zákaz klecového chovu slepic, okamžité likvidační postihy pro firmy, které se chovají brutálně ke koním, kravám nebo tak inteligentním a citlivým bytostem, jako jsou prasata,“ dodává s tím, že Česko by měli být lídrem tohoto boje i v EU. „Dokud u nás budou stamiliony bytostí trpět od prvního do posledního dne, tak ta země bude zasmušilá, bude na ní ležet špatná karma,“ zdůrazňuje Jaroš.

Anketa

Obstála Evropská unie jako instituce v současné ,,koronakrizi"?

1%
99%
hlasovalo: 30567 lidí
Navrhuje zároveň ukončit „fantasmagorie“ o další atomovce. „Nedá se to uplatit. Ušetřeme ty stamiliardy, šmarjá. Česko naopak jako tahoun decentralizované energetiky. Na každou střechu soláry, každý dům si vyrábí, co potřebuje,“ píše marketér. Stejně tak bychom měli digitalizovat a postavit urychleně dálniční síť, vysokorychlostní vlaky a přidat nové příměstské trati v aglomeracích.

Zemi by pozvedly i dobré skutky, tedy jít a udělat něco, co se nám nevyplatí a na co bude půlka národa pobouřeně „syčet“. „Třeba nabídnout pár lůžek nemocným Švýcarům nebo Syřanům, ano, je to hrozný nápad, jděte se bodnout. Tahle země potřebuje ukázat sama sobě, že může mít srdce i vůči cizím, je to ve skutečnosti důležitější pro nás než pro ně,“ míní Jaroš. „Potřebujeme lídry, kteří dělají taková gesta, podobně jako teď Němci, ano bolí to, má to nevýhody, ale musí to být, jinak budeme furt jak z Hoří, má panenko,“ je si jistý.

Závěrem zmiňuje, že bychom do naší země měli pozvat krále nebo královnu. Přeměnit Česko na konstituční monarchii. „Samozřejmě furt plnotučná demokracie, žádný strach. Víceméně dekorativní funkce jako v Británii nebo třeba Nizozemsku. Ale fakt pěkný dekor – a dlouhodobé sjednocení národa,  trocha elegance a rytířského uvažování do té naší praktické a hokynářské země!“ přiblížil Jaroš, v jaké zemi by jej bavilo žít.

„Nejlepší lidi jsou ti, kterým to pálí, zároveň mají velké srdce a dobré funkční tělo. Se státy je to stejné. Moje body míří na tyto tři věci,“ shrnuje Jaroš na závěr.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ulevuji husté dopravě, těší Richterovou. Jezdí Prahou do práce na kole

21:06 Ulevuji husté dopravě, těší Richterovou. Jezdí Prahou do práce na kole

Pirátská poslankyně Olga Richterová se přihlásila do letošního projektu Do práce na kole. A právě o …