Marxistický guru Slavoj Žižek překvapivě: Tihle falešní levičáci, co každého kritika islámu nařknou z islamofobie...

19.01.2015 9:24

Známý levicový filozof ze Slovinska Slavoj Žižek poukazuje na to, že islámští fundamentalisté se ve skutečnosti cítí méněcenní vůči Západu. Kritizuje také postoj liberálů a odmítá kritiky islámu dle jejich vzoru považovat za islamofoby. Liberalismus považuje za slabý, zachránit jej prý může jen radikální levice.

Marxistický guru Slavoj Žižek překvapivě: Tihle falešní levičáci, co každého kritika islámu nařknou z islamofobie...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Podepisování kondolenční knihy před francouzkou ambasádou v Praze. Lidé tak vzdali poctu nesmyslným obětem teroristických útoků ve Francii

Podle Žižeka je správné a zcela na místě společně odsoudit vraždění v redakci Charlie Hebdo, které je útokem na naši svobodu. Rovněž je podle něho nutné učinit tak bez námitek typu „Charlie Hebdo byl příliš provokující a muslimy jeho karikaturisté uráželi až příliš. „Vyjádřit patos všeobecné solidarity však nestačí. Měli bychom se nad celou záležitostí zamyslet do větší hloubky. Nemám ovšem na myslí lacinou relativizaci ve smyslu sebeobviňování, že my jako Západ páchající otřesné zločiny ve třetím světě, nemáme právo moralizovat a poučovat jiné,“ konstatuje Žižek a odsuzuje i postoje některých levicových západních liberálů, kteří neustále hovoří o údajné islamofobii.

„Tihle falešní levičáci obviní každého kritika islámu z islamofobie. Kdysi odsoudili Salmana Rushdieho za to, že prý až příliš provokoval muslimy. Takže je vlastně sám zodpovědný za to, že na něj byla uvalena fatwa. Čím více tito liberálové obviňují sami sebe a své okolí z islamofobie, tím více je považují muslimští fundamentalisté za pokrytce, kteří se jen snaží skrýt svoji nenávist k islámu. Dokonalá reprodukce superega v praxi. Čím více nasloucháte tomu, co po vás chtějí ostatní, tím více jste vinni. Takže i čím více budete vůči islámu tolerantní, tím více se tlak na vás bude zvyšovat,“ popisuje Žižek, který je mnohými považován za největšího marxistu současnosti.

Levicový slovinský filozof vysvětluje, že právě to je důvod, proč tak úplně nesouhlasí s vyzněním výzvy Simona Jenkinse publikované před několika dny v britském deníku Guardian. „Jenkins volal po tom, aby naše reakce na masakry nebyla příliš přehnaná a nezvrtla se v podobné hrůzy. Osobně se však domnívám, že atentát v redakci Charlie Hebdo nebyl jenom aktem hrůzného násilí, ale součástí politického a náboženského programu. Proto bychom se tak i měli na celou nešťastnou záležitost dívat a analyzovat ji. To však samozřejmě neznamená, že by se z nás měli stát islamofobové. To je bez diskuse,“ upozorňuje Žižek.

celý text v angličtině máte k dispozici ZDE

V další pasáži svého komentáře Žižek už klasicky podrobuje kritice západní společnost. Tentokrát si na pomoc bere německého filozofa Friedricha Nietzscheho. „Ten kdysi dávno přirovnal západní společnost k apatickému zvířeti bez vášně a odhodlání. Nechce riskovat, je unavené životem a hledá jen komfort a bezpečí. Tento popis se hodí i na současnost. Lidé na Západě se soustředí na hloupé každodenní potěšení, zatímco muslimští radikálové jsou připraveni riskovat vše, včetně svého úplného sebezničení. Ti nejlepší z nás se již nejsou schopni plně zapojit do běhu dějin. Naopak ti nejhorší tak naopak činí s nejvyšší možnou mírou rasistického, náboženského a sexistického fanatismu,“ cituje Žižek myšlenky Williama Butlera Yeatse.

Zároveň však tvrdí, že Yeatsův popis situace není úplně přesný. „Vášnivá intenzita teroristů svědčí o nedostatku jejich skutečného přesvědčení. Jak křehká musí být víra muslima, pokud se cítí ohrožen hloupou karikaturou v satirickém týdeníku? Odhaluje to mnohé. Třeba i to, že fundamentalistický islámský teror nespočívá v přesvědčení jeho vykonavatelů, že jsou nám nadřazeni. Ve skutečnosti se naopak cítí méněcenní. Proto jsou po našich blahosklonných ujištěních, že je považujeme za rovnocenné, ještě nahněvanější. Problém tedy není v kulturní odlišnosti. Fundamentalisté jsou naopak prakticky stejní jako my. Přejímají naše standardy a měřítka. Paradoxně jim chybí dostatek skutečného rasismu a přesvědčení o své nadřazenosti,“ analyzuje Žižek.

Liberalismus podle Žižeka není dostatečně silný na to, aby se dokázal uchránit před útoky fundamentalistů. Slovinský filozof je přesvědčen, že liberalismus ponechaný sám sobě se může brzy zhroutit. „Může jej zachránit jen bratrská pomoc radikální levice,“ je přesvědčen Žižek a připomíná názor Maxe Horkheimera ze 30. let 20. století, který řekl, že kdo nechce kriticky uvažovat o kapitalismu, obvykle mlčí i k fašismu. „Tento výrok lze aplikovat i na současný fundamentalismus. Kdo nechce uvažovat kriticky o liberální demokracii, obvykle mlčí k náboženskému fundamentalismu,“ uzavírá Žižek.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

komunikace

Jak víte, že když vy teď o důchodové reformě nechcete s vládou komunikovat, že oni pak budou komunikovat s vámi? Není tohle hlavní problém, že se na zásadních věcech nedokážete dohodnout? A ještě jedna věc, s kým budete chtít vládu tvořit, když to odmítáte se SPD a evidentně se stranami SPOLU se na ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zakázaná akce dvojky Konečné vyjasněna. A je to ještě vážnější

17:30 Zakázaná akce dvojky Konečné vyjasněna. A je to ještě vážnější

Po zrušené akci ve Starém Plzenci vystoupil právník Ondřej Dostál, číslo 2 na europarlamentní kandid…