Masarykova univerzita se přidala ke Karlově. Odmítá Dobešovu reformu

21.01.2012 13:31

Masarykova univerzita v Brně se připojila ke Karlově univerzitě a dalším protestujícím proti reformě vysokých škol. Podle svých slov důrazně odmítá věcný záměr zákona a také zákon o finanční pomoci studentům, který se mimo jiné týká speciálních půjček.

Masarykova univerzita se přidala ke Karlově. Odmítá Dobešovu reformu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Josef Dobeš

"Nedostatečná komunikace při přípravě zákonů ze strany ministerstva k akademické veřejnosti by mohla ohrozit realizaci i těch reformních kroků, které by mohly českému vysokému školství prospět. Vedení Masarykovy univerzity totiž zastává názor, že české vysoké školství nezbytně potřebuje reformy," uvedl rektor Mikuláš Bek.

Podle Beka se musí reformovat především pojetí profesur a docentur, akreditační proces a systém financování vysokých škol. "Dosavadní věcné záměry ale i následná diskuze navíc podceňují otázku autonomie vysokých škol v oblasti hospodaření," nesouhlasí Bek s návrhem ministerstva školství.

Brněnská Masarykova univerzita se tak přidala k pražské Univerzitě Karlově, jejíž rektor Václav Hampl taktéž nesouhlasí s návrhy ministra Josefa Dobeše. Brněnské vysoké škole vadí například to, že návrh zákona o finanční pomoci studentům nebyl s univerzitami diskutovaný.

Navíc poslední verze věcného záměru vysokoškolského zákona je prý příliš obecná, a tak připouští různá vyznění. Stejně jako Bekovi pražští kolegové tak vyzývá k další diskuzi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: pan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co když už není žádné lůžko, zajímal se Lutonský z ČT. Odpověď překvapila

20:16 Co když už není žádné lůžko, zajímal se Lutonský z ČT. Odpověď překvapila

„Co se vlastně fakticky děje s pacientem, když už prostě není žádné lůžko?“ Tuto otázku položil Fran…