Máte tu drzost, pane Rakušane? Předseda STAN se pustil do vlády, vrátilo se mu to

02.03.2026 21:55 | Monitoring

Slova o „neuvěřitelném šlendriánu“ a „obrovské ostudě“, kterými lídr STAN Vít Rakušan tepe vládu kvůli reakci na situaci na Blízkém východě, nenechalo hnutí ANO bez odpovědi. Poslanec Jiří Mašek mu připomněl postup kabinetu po masakru v Izraeli 7. října 2023 a obvinil jej z pokrytectví. Podle něj Rakušan tehdy „prospal dvanáct dní“ a nyní nemá právo kabinet moralizovat.

Máte tu drzost, pane Rakušane? Předseda STAN se pustil do vlády, vrátilo se mu to
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vít Rakušan

V reakci na vyhrocenou bezpečnostní situaci na Blízkém východě po útocích na Írán rozhodla vláda o vyslání repatriačních letů pro české občany. Po pondělním zasedání Bezpečnostní rady státu premiér Andrej Babiš oznámil, že kabinet organizuje návrat Čechů z oblasti.

Armádní airbus má odletět z Prahy do egyptského Šarm aš-Šajchu, kde vyzvedne občany, kteří se přesunuli z Izraele. Druhý vládní speciál zamíří do jordánského Ammánu. Do ománských měst Maskat a Salála už ráno odstartovala čtyři letadla společnosti Smartwings.

Pokud na těchto spojích zůstanou volná místa, nabídne je Česká republika i slovenským občanům. V případě Čechů, kteří se nacházejí v Dubaji, je podle premiéra bezpečnější zůstat na místě než podstupovat riziko přesunu do Ománu.

Rakušan: Neuvěřitelný šlendrián a obrovská ostuda

Právě načasování těchto kroků se však stalo terčem ostré kritiky opozice. Podle Pirátů a hnutí STAN vláda situaci na Blízkém východě podcenila a reagovala příliš pomalu. Kabinet podle nich nezajistil včasné informování českých občanů a Bezpečnostní rada státu zasedla až s odstupem od eskalace konfliktu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Michael Canov byl položen dotaz

Soudy

Jak je možné, že když se na soud obrátí prezident je rozhodnuto za 2dny! a v případě obyčejných smrtelníků jako my by soudy za dva dny nerozhodly absolutně o ničem, zřejmě by ani soudci neotevřeli spis a naopak se vlečou i roky? To mi nepřijde vůbec spravedlivé. Jak se říká, když nejde o život o nic...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Tak, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskusePedrinho , 03.03.2026 7:17:06
jarní prázdniny si především udělal váš pan prezident, pane Rakušane.

|  18 |  0

Další články z rubriky

Zeptejte se Pavla. Babiše rozesmál novinář

16:28 Zeptejte se Pavla. Babiše rozesmál novinář

Premiér Andrej Babiš, který se ve čtvrtek účastní v Polsku Konference k obnově Ukrajiny, se krátce v…