Matematik zhodnotil šance prezidentských kandidátů na vítězství. Jak si vede Zeman?

21. 3. 2017 21:28

Matematik, statistik a demograf Michal Škop je jedním ze zakladatelů projektu Kohovolit.eu, který pracuje s tvrdými daty a po jejich vyhodnocení občanům ve volebních kalkulačkách radí, komu by mohli dát svůj hlas, pokud považují za důležité ty a ty předvolební sliby a ta a ta fakta. Tentokrát Škop uveřejnil graf, který shrnuje naděje prezidentských kandidátů na zvolení. Kdyby se na tento graf Miloš Zeman podíval, měl by zřejmě velkou radost.

Matematik zhodnotil šance prezidentských kandidátů na vítězství. Jak si vede Zeman?
Foto: Hanka Brožková - KPR
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

Příští rok touto dobou Česká republika bude mít nového prezidenta, nebo možná spíš staronového. Michal Škop uveřejnil graf, který shrnuje šance jednotlivých kandidátů na zvolení. Graf zachycuje celkové šance na vítězství a výkyvy, s jakými se tyto šance proměňovaly od listopadu loňského roku do března tohoto roku. V grafu ovšem nejsou zachyceni všichni kandidáti. Laskavý čtenář v něm najde jen ty uchazeče, kteří dosáhli v daném období alespoň hranice sedmiprocentní šance na zvolení.

Podle kurzů Fortuny a Tipsportu v jednu chvíli sedmiprocentní šance na vítězství dosáhli zakladatel strany Realisté a politolog žijící v Německu Petr Robejšek. Spolu s ním sedmiprocentní hranici překonali Michal Horáček, ministr obrany Martin Stropnický (ANO) a dnes již bývalý předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš. K tomu je ovšem třeba dodat, že šéf hnutí ANO Andrej Babiš už dal jasně najevo, že jeho hnutí nepostaví kandidáta proti Miloši Zemanovi, takže Stropnický do klání pravděpodobně vůbec nenastoupí. A Jiří Drahoš svou kandidaturu zatím jen zvažuje. Stále ještě s definitivní platností neřekl, zda do souboje vstoupí.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Zatímco ještě v listopadu byly Horáčkovy šance na vítězství nad 20 procenty, v březnu tohoto roku byl už hluboko pod 20 procenty. Drahošovy šance na případné vítězství sice narůstají, ale zatím stále nedosáhly 20 procent. Robejšek sice v jistou chvíli skutečně dosáhl sedmiprocentní šance na zvolení, ale jinak se pohybuje velmi blízko nule.

Naproti tomu současný prezident Miloš Zeman, který již oznámil, že se pokusí svůj mandát obhájit, se podle sázkových společností pohyboval jak v listopadu loňského roku, tak v březnu roku letošního vysoko nad 40 procenty šance na celkové vítězství. Pravda, v únoru v jednu chvíli klesly jeho šance asi na 21 procent, ale jinak se hlava státu drží podle sázkařů nad 40 procenty šance na vítězství. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Předseda ODS psal proti Moskvě. Neměl to dělat, neměl. Z reakcí vlastních fanoušků mrazí

11:14 Předseda ODS psal proti Moskvě. Neměl to dělat, neměl. Z reakcí vlastních fanoušků mrazí

Petr Fiala, stejně jako další čeští politici, se vymezil vůči chování Moskvy. Vyhoštění dvaceti česk…