Matka Dvořáka je spojena s další zakázkou dopravního podniku, píše deník

26.01.2012 6:07

Obchody matky bývalého šéfa pražského Dopravního podniku (DPP) Martina Dvořáka se údajně pojí s firmou, která vydělávala miliony korun na obrazovkách v metru. V dnešním vydání to píší Hospodářské noviny (HN). Server Aktuálně.cz už ve středu uvedl, že se na transakcích Dvořákovy matky Marie Novákové podílela firma spojená s kontraktem na tisk jízdenek MHD v Praze a že se o obchody rodiny exšéfa DPP zajímá protikorupční policie.

Matka Dvořáka je spojena s další zakázkou dopravního podniku, píše deník
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlak ve stanici metra

Nováková si podle dnešních HN na koupi vily na Madeiře v přepočtu za 40 milionů korun půjčila před třemi lety peníze od společnosti Unitex International Capital z Honkongu, která zase ve stejný den uzavřela smlouvu o půjčce s firmou Mavex Group Incorporated z Panenských ostrovů. A Mavex v té době spoluvlastnil společnost Bitmedia, která od Dvořáka získala licenci na provoz reklamních obrazovek v pražském metru.

Je to náhoda, tvrdí Dvořák

"Já si myslím, že je to určitě náhoda," řekl deníku Dvořák. Bitmedii podle něj Mavex nevlastnil. Majetkové podíly Mavexu jsou ovšem zapsány v listinách obchodního rejstříku, píší HN. Právník David Michal z advokátní kanceláře Šachta & Partners, který Mavex zastupuje, tvrdí, že firma měla v Bitmedii jen minoritní podíl, ze kterého jí nikdy neplynuly žádné příjmy. Doklady, které by to potvrzovaly, však deníku nepředložil. Hospodářské noviny napsaly již ve středu, že Nováková rovněž údajně získala neprůhledným způsobem vilu v pražských Dejvicích. Koupila ji na podzim roku 2010 přes firmu Future Earnings s kyperskými vlastníky, kterou také zastupoval advokát Michal.

Firma Mavex má podle serveru Aktuálně.cz blízko ještě k další zakázce DPP. Smlouvu o půjčce mezi Mavexem a Unitexem totiž podepsala coby ředitelka Mavexu Jana Lütken, šéfka společnosti Cokeville Asset Inc. Česká televize přitom loni na podzim uvedla, že kontrakt mezi DPP a společností Neograph na tisk jízdenek zprostředkovala právě firma Cokeville Asset se sídlem na Britských Panenských ostrovech, která poté za tuto službu získávala 17 haléřů z každé jízdenky. Za firmu jednal právník Peter Kmeť, který sídlí na stejné adrese jako advokátní kancelář Šachta & Partners, která Dvořákově matce pomáhala při koupi vily na Madeiře a dalších obchodech.

Vracely se peníze přes právníky?

Podle Nadačního fondu proti korupci (NFPK) se navíc peníze vyváděné z DPP na Britské Panenské ostrovy vracely přes Šachta & Partners zpět do České republiky k lidem napojeným na dopravní podnik. Advokátní kancelář se proti tomuto tvrzení ohradila a ve středu zveřejnila prohlášení, že za vyvolanou mediální kampaní stojí bývalý ředitel rozvědky Karel Randák z NFPK a Dvořákova exmanželka Michaela Krešlová. V tiskovém prohlášení odmítla souvislosti se svými transakcemi a zakázkami dopravního podniku také Nováková. "Tyto spekulace (propojení s DPP či jinými městskými a státními firmami) považuji za účelové a vykonstruované a jejich jediným cílem je poškození mého syna Martina Dvořáka a potažmo mé osoby," uvedla.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lipovská promluvila pro PL o penězích v ČT. Je to vážné. Wollner křičí: Moje generace jí vybojovala svobodu...

15:49 Lipovská promluvila pro PL o penězích v ČT. Je to vážné. Wollner křičí: Moje generace jí vybojovala svobodu...

Ekonomka Hana Lipovská, členka Rady ČT a kandidátka Volného bloku Lubomíra Volného pro podzimní volb…