Mě se nezbavíte! Andrej Babiš při své obhajobě vytáhl dokument, který jsme vám ukázali jako první, a začalo peklo

06.09.2017 10:10

Poslanecká sněmovna ve středu dopoledne začala projednávat očekávaný bod své poslední schůze – žádost o vydání poslanců Babiše a Faltýnka. Předseda ANO Andrej Babiš vystoupil v rozpravě po navrhovatelích hned jako první a ujistil, že jej slova předkladatelů utvrdila v názoru, o co sněmovně jde. A následoval ohromující výklad v Babišově tradičním stylu.

Mě se nezbavíte! Andrej Babiš při své obhajobě vytáhl dokument, který jsme vám ukázali jako první, a začalo peklo
Foto: repro ČT
Popisek: Andrej Babiš ve sněmovně
reklama

„Dnes je pouhých 45 dní do voleb a my se tu zase scházíme kvůli Čapímu hnízdu, problému, který je starý deset let. Vypadá to, jako by to byl největší problém v historii naší země,“ začal Babiš.

„Fakt si myslíte, že se jedná o kriminální problém, a ne o kauzu, která má ovlivnit volby? Že se nejedná o Kubiceho zprávu dvě?“ pokračoval.

I policejní vyšetřovatel mu prý při výslechu řekl, že kdyby nebyl v politice, nikdo by nic nevyšetřoval a poslanci by o nějakém Čapím hnízdě nejspíš ani nevěděli.

Pak upozornil, že Poslanecká sněmovna se usnesla, že počká na usnesení evropské organizace OLAF, který má rozhodnout až na konci roku. Jenže nyní byl prý asi zájem jeho vyšetřování urychlit kvůli volbám.

Poté Babiš začal rekapitulovat fakta. Trestní stíhání začalo anonymním trestním oznámením. Bylo přiděleno kontroverznímu policistovi Nevtípilovi, který podle Babiše zničil život několika podnikatelům (jmenoval podnikatele Sittu) a spolupracoval s trestně stíhanou státní zástupkyní Máchovou.

Babiš se sám sebe ptá, jestli to byla náhoda. A své závěry si prý potvrdil, když si přečetl závěry vyšetřovatelů, které se objevily v žádosti o jeho vydání.

Policejní orgán podle něj zamlčuje poslancům důkazy. Hraje si s termínem „fiktivní smlouvy“ a označuje tak smlouvy, které byly zcela standardní.

Policie podle něj přichází s absurdní konstrukcí, že on byl vlastníkem akcií Čapího hnízda, a dokonce s tím, že by tento objekt byl jakousi jeho chalupou.

„Pouze člověk chabého rozumu si může myslet, že bych si stavěl chalupu s konferenčním sálem pro tři sta lidí a restaurací pro sto lidí,“ kroutil hlavou.

Rozčílilo jej také to, že v materiálu dodaném poslancům byla jeho manželka Monika označena jako obviněná, ačkoliv za celou dobu ani nebyla na výslechu. „Absolutně skandální, absurdní, zmanipulované,“ soptil s tím, že vyšetřovatel Nevtípil už má zjevně dopředu jasno, obvinění připravená a do materiálu pro poslance nejspíš omylem vložil text z již připravené budoucnosti.

Pak znovu začal vysvětlovat, proč transakce kolem Čapího hnízda proběhly tak, jak proběhly. „Rodina tehdy nechtěla, aby se vědělo, že to vlastní ona. A to, co se děje dnes, jak jsou vláčeni, jim zpětně dává za pravdu,“ zdůraznil.

Pokud by chtěl skutečně páchat dotační podvod, udělal by si nějaký offshore na Kypru, který by nikdy nikdo nedohledal. Je ale podle něj absurdní, že by prováděl podvod a schovával se za své blízké.

Babiš odmítl také tvrzení, že by lidé kolem Čapího hnízda záměrně zdržovali vyšetřování, jak policisté tvrdili.

„Pokud požádají o účetnictví, tak dát ho dohromady za týden je de facto nemožné. Takže odmítám, že by naše strana něco zdržovala,“ rozpálil se předseda ANO.

„Chci říct, že v tý kauze nebyla žádná korupce. Nikdo těch padesát milionů neulil v Panamě. Ty peníze byly investovány, nikdo je nezpronevěřil,“ pokračoval zvýšeným hlasem. Farma podle něj do českých veřejných rozpočtů odvedla 58 milionů, kromě toho slouží svému účelu, jezdí tam lidi i děti a pomáhá turistice i zaměstnanosti v regionu. „Chci se striktně ohradit, že by to bylo nějaké rodinné hnízdo. Ta farma slouží všem,“ ujistil Babiš.

V roce 2013 se prý Agrofert Čapího hnízda ujal proto, že nechtěl, aby přišla vniveč práce jeho rodiny na jejím rozvoji. A také proto, že už vstupoval do politiky a tušil, že kdyby se do Čapího hnízda dostal insolvenční správce, mohly by být jeho informace zneužity proti Babišovi a jeho rodině.

„Nevidím tam žádnou trestní věc. Vidím volby,“ vysvětlil Babiš, o co jde. Všem prý jde o to, aby Babiš nebyl ve vládě, a nejlépe, aby se hnutí ANO rozštěpilo.

„Jde o to, jestli se i po volbách udrží ta hydra, která už více než pětadvacet let rdousí naši zemi,“ dostal se Babiš do svého obvyklého rozhořčení. „Tito lidé podle něj roky oblbovali veřejnost, hráli si na levici a pravici, a přitom společně rozkrádali,“ soptil dále.

Nakonec jmenoval premiéra Sobotku, který je podle něj typickou ukázkou toho, o čem mluvil. Třeba v souvislosti s kauzou OKD. „OKD, to je podvod, ne Čapí hnízdo. Na těch padesát milionů si můžete sáhnout. Na ty Bakalovy miliardy ne,“ objasnil.

Sobotku vyzval, ať zveřejní záznamy z vlády, když se o OKD rozhodovalo. „Jen ať si to lidé v Ostravě poslechnou,“ otočil se na Sobotku, sedícího za ním. „O kauzách, které jsou za panem premiérem, bych mohl vyprávět dlouho,“ ujistil poté poslance. Namátkou jmenoval Škodu Plzeň, kde podle něj vznikla škoda v desítkách miliard.

A poté už se dostal k finále svého vystoupení. „V následujících volbách stojí naše hnutí proti tomuto systému. Občané nestojí o očerňování mé osoby, tyhle procesy, nahrávky, zpravodajské hry,“ zvolal.

Je podle něj absurdní, že v zemi, kde se rozkradly stovky miliard, se řeší zcela bez problémů dohledatelých padesát milionů.

„Je mi jasné, že budu vydán. Já s tím problém nemám. Ale o tom, jestli zůstanu v politice, protože o to tady jde, rozhodnou občané. Když už neumíte bojovat objektivně, tak vám může slíbit, že mě nezastavíte, neumlčíte a já to nevzdám,“ vzkázal zbytku sněmovny.

A nakonec poslance požádal, aby jej vydali, aby pravda vyšla najevo.


Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jakub Vosáhlo
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Akce, jedem! Kalousek před kamerou ČT vykoupal Schillerovou

16:40 Akce, jedem! Kalousek před kamerou ČT vykoupal Schillerovou

Vláda Andreje Babiše (ANO) si od zavedení digitální daně slibovala další zdroj příjmů na financování…