Méně plynů! Leyenová má velký plán. I pro Čechy

16.09.2020 15:39

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila, že by měla Evropská unie do roku 2030 snížit emise skleníkových plynů o 55 procent oproti stavu v roce 1990. Ve svém středečním poselství také představila plány na dalších 12 měsíců. Koronavirová krize by podle ní měla sloužit jako příležitost nastartovat velkou vlnu ekologických projektů.

Méně plynů! Leyenová má velký plán. I pro Čechy
Foto: Twitter.profil Von der Leyenové
Popisek: Ursula von der Leyen, předsedkyně Evropské komise
reklama

Leyenová představila nový plán snižování emisí, který původně počítal se snížením o 40 procent oproti roku 1990. „Uznávám, že je to pro některé mnoho a pro jiné málo,“ řekla von der Leyenová v Evropském parlamentu. „Podle nás je tento cíl ambiciózní, dosažitelný a prospěšný. Zvládneme to, jak už jsme ukázali v minulosti,“ dodala podle informací serveru Lidovky.cz.

Podle Leyenové hraje v přijetí nových závazků roli i fakt, že prý bylo dosavadní omezování emisí spojené s výrazným hospodářským růstem. S novými cíli souhlasí většina unijních zemí a velké firmy a zejména neziskové organizace to vyloženě vítají.

Nový požadavek je ale podle některých zemí včetně České republiky téměř nesplnitelný. Ministr průmyslu Karel Havlíček (ANO) zdůraznil, že Česko má velký problém dostát i starému požadavku na snížení emisí, současných 55 procent je podle něj nereálné, máme-li si zachovat energetickou soběstačnost.

doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA

  • BPP
  • Trvale pověřený řízením ministerstva dopravy
  • místopředseda vlády

Leyenová také vyzvala státy Unie, aby více než třetinu chystaného fondu obnovy po koronavirové krizi směřovaly do nových ekologických projektů. Fond obnovy o objemu 750 miliard eur (20 bilionů korun) je určen na obnovu ekonomik, které byly zasaženy restriktivními opatřeními v době koronavirové krize. Podle Leyeneové bude velká část fondu pokryta prostřednictvím takzvaných zelených dluhopisů, které mají pokrýt financování ekologických projektů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jma
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„A který pořad ČT se věnuje dezinformacím?! Zprávy!“ Rozhovor publicisty a mluvčího „elfů“ se totálně vyhrotil

17:58 „A který pořad ČT se věnuje dezinformacím?! Zprávy!“ Rozhovor publicisty a mluvčího „elfů“ se totálně vyhrotil

V debatním klubu se střetli mluvčí anonymní aktivistické skupiny tzv. českých elfů Bohumil Kartous a…