Merkelová? Ještě bude chtít zanechat dědictví. Ve hře jsou půjčky jihu, migrace, atd.

12.07.2020 15:35

O koronavirové situaci v EU ve druhé hodině Otázek Václava Moravce diskutovali bývalý slovenský premiér Mikuláš Dzurinda a velvyslanec Česka při Evropské unii Jakub Dürr. Podle Dzurindy má teď EU dva problémy, a máme-li je řešit, Česko a Slovensko by prý měly více spolupracovat s Německem. Dürr nabídl další cestu, jak problémy řešit.

Merkelová? Ještě bude chtít zanechat dědictví. Ve hře jsou půjčky jihu, migrace, atd.
Foto: nato.int
Popisek: Mikuláš Dzurinda

„My jsme tak trochu zpyšněli u nárůstu životní úrovně. Za druhé, chceme číst jen to, co se nám líbí, abychom se ujistili, že nejsme tak špatní, a to vede k tomu, že spolu lidé nemluví,“ řekl Dzurinda.

Anketa

Chcete, abychom přijali azylanty z Hongkongu?

10%
90%
hlasovalo: 14372 lidí

Dürr konstatoval, že od německého předsednictví lze očekávat posun v otázce nové soudržnosti. „Měli bychom si uvědomit, že soudržnost společnosti musí najít nový normál – a nedělit  Evropu na sever a jih nebo dělení mezi západem a východem. To klíčové je teď dosáhnout jednoty a nové soudržnosti. Ten úspěch německého předsednictví může být zejména v dohodnutí kompromisu evropské obnovy – toho nového finančního rámce,“ uvedl Dürr.

Podotkl, že EU bude muset dořešit brexit, ale také otázky migrační a azylové politiky.

Dzurinda konstatoval, že tato očekávání se mohou naplnit, protože prim hraje znovu německo-francouzská osa, zatímco notně zadlužení Italové či Španělé momentálně mlčí, což dává naději, že by se mohlo podařit uzavřít nějakou dohodu.

„Angela Merkelová je teď velmi politicky motivovaná. Ona zanechala v německé i v evropské politice hlubokou brázdu, teď odchází a bude za sebou chtít nechat velké dědictví,“ zdůraznil Dzurinda.

Dürr dal bývalému slovenskému premiérovi za pravdu. Podle jeho názoru může EU hrát důležitou roli v obnovování multilaterálních vazeb, a stejně tak sázet na jistou míru spolupráce s Čínou.

Jenže existuje i možnost, že EU konsenzus nenajde, protože po odchodu Velké Británie ze společenství se bude těžko hledat nová rovnováha sil.

Dzurinda tady doporučoval Česku a Slovensku, aby se postavily po bok Německa a aby varovaly jak Polsko, tak Maďarsko, že je třeba zachovávat při životě vládu práva a svobodu. Dzurinda má za to, že v Polsku i v Maďarsku je právní stát ohrožen. „Dá se současně spolupracovat ve Visegrádské čtyřce, ale říct také partnerovi, že tudy cesta nevede,“ zdůrazňoval Dzurinda.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Do války nepůjdu, ať si tam jde Putin. Hlášení z Kavkazu. Po Rusech prý chudoba

12:50 Do války nepůjdu, ať si tam jde Putin. Hlášení z Kavkazu. Po Rusech prý chudoba

„Jedu se setkat s mamkou. Už jsme se léta neviděli. Jsme z Doněcka a já nechci bojovat za Putina. Už…