Merkelová, Macron a spol. v Sofii jedli, pili, hodovali a proti Trumpovi se houfovali

17.05.2018 16:48

V hlavním městě Bulharska, v Sofii, se sešli zástupci 28 členských států v rámci Rady Evropy. Hlavním tématem byly vztahy se Spojenými státy. Jak hlásí bruselský server Politico, evropští vůdci se „spojili proti Trumpovi“.

Merkelová, Macron a spol. v Sofii jedli, pili, hodovali a proti Trumpovi se houfovali
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Vlajky před Evropským parlamentem v Bruselu

Nejenom poslední týdny jasně ukázaly, že názory a postoje Donalda Trumpa a evropských vůdců se v mnohém odlišují. Před několika dny například americký prezident vypověděl jadernou dohodu s Íránem, kterou naopak Merkelová a spol. chtějí dodržet. Nesrovnalosti panují mezi oběma stranami i v otázce uznání Jeruzaléma za výhradně hlavní město Izraele a následný přesun americké ambasády.

Při společné večeři v Sofii se evropští vůdci netajili tím, že kroky amerického prezidenta jim – na rozdíl od masových kuliček či buvolího steaku, které servírovali bulharští hostitelé – rozhodně nejsou po chuti. „Pokud máte přátele a spojence jako je Trump, pak už vlastně ani nepotřebujete nepřátele,“ poznamenal údajně při večeři tzv. prezident Evropské unie Donald Tusk a vyjádřil tak názor většiny protiamerických evropských ministrů.

Trumpa v Bílém domě přitom nedávno navštívili francouzský prezident Emmanuel Macron i německá kancléřka Angela Merkelová. „Vysocí úředníci v zákulisí hovoří o tom, že výsledky obou setkání nejsou příliš optimistické a existuje jen malá šance, že se v blízké době vzájemné vztahy nějak výrazně zlepší,“ píše server a dodává, že všichni účastníci jednání vyjádřili podporu pokračování jaderné dohody s Íránem.

Evropští vůdci se tak postavili na stranu Francie, Německa a Velké Británie, které se společně s Ruskem, Čínou a Obamovou administrativou podílely na uzavření jaderné dohody s Íránem. Trump ji od samého začátku kritizoval a v jeho názoru ho „nezviklali“ ani Macron a Merkelová, kteří se ho od předpokládaného odstoupení od dohody s Íránem při setkání v Bílém domě snažili odradit. Ani jednomu z nich se to však nepodařilo.

O plánovaném historickém setkání amerického prezidenta a jeho severokorejského protějšku, které se má uskutečnit 12. června v Singapuru, se ministři EU nebavili. Jde přitom o historické setkání a v souvislosti s tím padají dokonce návrhy, podle kterých by měl být Trump oceněn Nobelovou cenou míru. Ostatně jeho předchůdce Barack Obama „Nobelovku“ obdržel jen po několika málo měsících ve svém úřadě.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…