Merkelová a uprchlíci. Jen několik hodin před volbami vyplulo na veřejnost něco, co ji nepotěšilo

23.09.2017 8:55

Německé parlamentní volby jsou tu, již zítra se rozhodne o tom, kdo usedne ve Spolkovém sněmu. O předvolebních kampaních a vůbec o situaci v této významné zemi Evropské unie píší dnešní Lidové noviny.

Merkelová a uprchlíci. Jen několik hodin před volbami vyplulo na veřejnost něco, co ji nepotěšilo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Německá vlajka

Kampaň v Německu vrcholila v pátek. Někteří kandidáti si podle Lidových novin přivstávali a rozdávali sáčky s čerstvým pečivem v ulicích hlavního města, jiní odstartovali ještě finální intenzivní úsilí, jak získat voliče. Třetina z nich prý totiž stále neví, komu dát hlas.

V pátek také vyšel posudek německého parlamentu, kde se analyzují kroky vlády kancléřky během uprchlické krize na konci léta 2015. Je možné, že i ten rozhodování voličů ovlivní, neboť z něj vyplývá, že není jasné, na základě jaké normy vláda o přijetí několika stovek tisíc běženců rozhodla. Je dokonce podle všeho možné, že žádné příslušné usnesení ani neexistovalo, což by znamenalo, že úřady a policie měly uprchlíky odmítat. 

A právě z tohoto dokumentu jistě nemůže mít současná německá kancléřka Angela Merkelová klidné spaní, neboť již několik politických stran, například Svobodní demokraté, postkomunisté či AfD, se nechalo slyšet, že budou iniciovat vznik zvláštního vyšetřovacího výboru, jenž by všechny okolnosti tehdejšího rozhodnutí přezkoumal. 

Velkolepý mítink pak v závěru kampaně představili sociální demokraté. Vystoupila i skupina s hity od Tiny Turner nebo The Rolling Stones, lídr SPD Martin Schulz pochválil, že dobré, co bylo v posledních letech přijjato, prosadila jeho strana a zkritizoval kancléřku Angelu Merkelovou. Podle jeho slov taktizuje, odsouvá rozhodnutí a opakuje jejich návrhy. „Já nemohu za to, že kancléřka opakuje všechny naše návrhy. Pokud bych přišel s nápadem, aby nad tímto náměstím svítilo pořád slunce, tak jsem přesvědčený, že by řekla, že chtěla něco takového už dávno,“ uvedl šéf SPD podle Lidových novin.

Německo podle Schulze potřebuje probudit z letargie. Ve svém vystoupení pak Schulz také rozebral AfD, jejíž hlavní představitele označil jako „hrobaře demokracie“. Předvolební průzkumy této straně přisuzují druhé místo právě za sociálními demokraty a křesťanskými demokraty Angely Merkelové.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo má zájem na vraždě profláklého dvojitého agenta? Martin Koller staví argumenty proti hlouposti, stádnosti a totalitě

20:12 Kdo má zájem na vraždě profláklého dvojitého agenta? Martin Koller staví argumenty proti hlouposti, stádnosti a totalitě

ROZBOUŘENÝ SVĚT MARTINA KOLLERA Analytik Martin Koller přináší další zamyšlení pro čtenáře Parlament…