Mezitím v Bruselu: Ubližujete Romům a gayům, odmávlo se. A už to jede

13.10.2020 13:17

„Jasná cesta k rozpadu EU,“ hodnotí advokátka Jana Zwyrtek Hamplová návrh slovenského europoslance Michala Šimečky, který již koncem září schválil Výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci Evropského parlamentu. Text kritizuje, že některé unijní státy nedodržují „práva zranitelných skupin, včetně žen, osob se zdravotním postižením, Romů, osob LGBTI a starších osob“ a má vůči nim docházet k nenávisti a diskriminaci, přičemž pro všechny státy zavádí kontrolní mechanismy. Ty advokátka hodnotí jako nedemokratický zásah EU do „ryze vnitrostátních záležitostí členských států“.

Mezitím v Bruselu: Ubližujete Romům a gayům, odmávlo se. A už to jede
Foto: Hans Štembera
Popisek: Společné předvolební shromáždění proevropských stran, které pořádalo Pulse of Europe Czech Republic na Staroměstském náměstí
reklama

Anketa

Akceptujete nově vyhlášená vládní opatření?

81%
19%
hlasovalo: 24391 lidí
Advokátka slovenskému politikovi z hnutí Progresívní Slovensko v otevřeném dopise vzkázala, že prostudovala jeho materiál „Vytvoření mechanismu EU pro demokracii, právní stát a základní práva“ a měla co dělat, aby se „vzpamatovala ze zjištění, co je dnes na půdě orgánů současné EU vůbec možné přijmout“.

Schválený materiál, který tvrdí, že Evropský parlament „je velmi znepokojen tím, že v některých členských státech sílí a etablují se autokratické a neliberální tendence, které ještě zhoršila pandemie covidu-19 a hospodářská recese, ale i korupce, dezinformace a zmocňování se státu“ varuje před tím, že EU nemá struktury, kterými by se dala řešit situace, kdy se v členských státech zhoršuje stav demokracie, základních práv a právního státu.

V textu z pera Šimečky je oceňována Evropská komise za její výroční zprávu o právním státě, avšak nechybí znepokojení, že „v některých členských státech stále nejsou plně dodržována práva zranitelných skupin, včetně žen, osob se zdravotním postižením, Romů, osob LGBTI a starších osob“ a tyto osoby nejsou „nejsou plně chráněny před nenávistí a diskriminací, což je v rozporu s hodnotami Unie“.

Fotogalerie: - Romové proti diskriminaci v Evropě

Protestní pochod: Stop pogromům proti Romům na Ukr...
Protestní pochod: Stop pogromům proti Romům na Ukr...
Protestní pochod: Stop pogromům proti Romům na Ukr...
Protestní pochod: Stop pogromům proti Romům na Ukr...
Protestní pochod: Stop pogromům proti Romům na Ukr...
Protestní pochod 31. července 2018: Stop pogromům ...

Evropský parlament proto navrhuje „vytvoření mechanismu EU pro demokracii, právní stát a základní práva“, který bude spočívat v ročním cyklu „monitorování unijních hodnot“ a bude uplatňován na všechny členské státy.

Hamplová však účel ochrany principů právního státu a posilování hodnot nespatřuje. „Pravým účelem vámi předkládaného materiálu není totiž žádná ochrana principů právního státu a posilování hodnot, které stály u založení Evropské unie (jak se v něm hlásá), ale účelem materiálu je pravý opak.“

„Materiál zcela bezprecedentně legalizuje nedemokratické zásahy EU do ryze vnitrostátních záležitostí členských států, a zakotvuje dokonce jejich přímý finanční postih za nepodrobení se diktátu podle představ EU; tím daný dokument zcela zrušuje to zásadní, na čem EU vznikla a doposud stojí – totiž na rovnosti a svrchovanosti členských států EU,“ varuje.

Fotogalerie: - EU a český export

Žofínské fórum na téma Evropská unie a český expor...
Žofínské fórum na téma Evropská unie a český expor...
Generální ředitel České exportní banky Karel Bureš
Ministr zemědělství Marian Jurečka
Žofínské fórum na téma Evropská unie a český expor...
Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý

Advokátka píše, že materiál odmítá, a doufá, že jej odmítnou taktéž všechny státy EU. Obsah dokumentu je dle ní „v naprostém rozporu se základními demokratickými principy, a hodnoty právního státu nejenže nechrání, ale naopak zcela popírá, když předpokládá zcela nedemokratické zásahy do vnitřních záležitostí členských zemí s cílem ovlivňovat jejich vnitřní dění“.

„Toto zavádění skryté diktatury EU vůči ‚neposlušným‘ členským zemím je v naprostém rozporu se zakladatelskými myšlenkami EU,“ vyčítá.

Pokud by země Šimečkův text neodmítly, pak podle Hamplové bude nastoupena „jasná cesta k rozpadu EU“.

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Místopředseda KDU-ČSL
  • europoslanec

Pro návrh ve Výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci hlasovalo 51 europoslanců, proti 14 a jeden se zdržel. Z českých europoslanců hlasoval pro schválení i europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

18:31 Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

V modrém rohu stojí premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Proti němu v černém rohu stojí předseda Pi…