Michael Kocáb neuvěřitelně promluvil. V neuvěřitelném pořadu ČT, který asi neznáte, přesto ho platíte

12.11.2015 12:51

Strach Čechů z uprchlíků a islámu – to je téma, kterému se poněkud překvapivě věnovali v pořadu Queer, jenž vysílá Česká televize. Proč překvapivě? Pořad je totiž zasvěcen sexuálním menšinám, což vyjadřuje i termín queer, jenž se používá pro označování osob s odlišným sexuálním zaměřením, než je většinové – heterosexuální.

Michael Kocáb neuvěřitelně promluvil. V neuvěřitelném pořadu ČT, který asi neznáte, přesto ho platíte
Foto: Martin Šťastný
Popisek: Michael Kocáb
reklama

Člověk v zajetí vlastního strachu a zapomenuté morality – aneb dobrodružná výprava ke kořenům národní povahy. Tak tvůrci pořadu charakterizují dvoudílnou dokumentární esej nazvanou Český mýtus, jež se věnuje strachu Čechů z uprchlíků a islámu.

Záběry na proslovy prezidenta Miloše Zemana, politika Tomio Okamury či záběry demonstrací proti islámu a migraci se střídají s výstupy různých osobností, které se vyjadřují k tomu, co se v Česku děje kolem migrační vlny. Vedle aktivisty Jana Vrobela, koordinátora projektu proti nenávisti Hate Free Lukáše Houdka, novináře Jana Jetmara, klimatologa Václava Cílka či religionisty Ivana Štampacha na kameru České televize promluvil také někdejší ministr pro lidská práva, hudebník Michael Kocáb.

Kocáb poukázal na to, že odvaha je něco, co nám chybí po desetiletí, ne-li staletí. Ve své životní pouti až na krátké období kolem roku 1989 a následujících pár let poté prý totiž nenarazil na žádnou časovou etapu, kdy bychom se my, Češi, nebáli. Strach z nacistického vůdce Adolfa Hitlera a komunistů byl dle jeho názoru po roce 1989 nahrazen obavou z všeobjímající svobody, jež nás staví před nové situace, která vyvrcholila hrůzou z islámské invaze, o níž se Češi domnívají, že skončí sekáním rukou a kamenováním žen. V této souvislosti Kocáb kriticky zhodnotil vystupování prezidenta Zemana, který se dle jeho názoru snaží zpanikařit národ. Vytváření paniky a nenávisti v českém národě hudebník považuje za skutečně těžce alarmující.  

Uprchlík jen přes moji mrtvolu

„My jsme se cukli a téměř se chlubíme tím, že ne, pozor, my nepomáháme. My jenom bereme ty výhody z evropského společenství.  Ale solidarita a pomoc, to ne. S tím nepočítejte. Na to prostě nemáme náladu, ani peníze. Naše obyvatelstvo na to není připraveno. A pokud by i chtělo, tak my ho tím jedem napustíme a budeme je napouštět tak dlouho, až každý český občan řekne: do této země uprchlík jen přes moji mrtvolu,“ pokračoval Kocáb v ironickém duchu.

„Nejdřív jsme hajlovali, pak jsme se klaněli komoušům, vyžadovali jistotu desetinásobku a dneska odmítáme být solidární,“ nešetřil hudebník český národ. Na závěr svého vystoupení zdůraznil, že nikomu není po vůli, aby se musel o své vymoženosti dělit, nikdo nemá žádnou zvláštní radost z toho, že přijde na území jiná neznámá a ne úplně vypočitatelná kultura. Ale nad tím vším prý stojí kategorický imperativ, že ti lidé se dostávají do nouze a v nouzi je potřeba ostatním pomoci za každou cenu.

Pořad můžete shlédnout ZDE a ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FOTO Zemanovi nadávají za konzumaci s rouškami. A takto zachytila kamera Ivana Bartoše...

14:16 FOTO Zemanovi nadávají za konzumaci s rouškami. A takto zachytila kamera Ivana Bartoše...

Český internet žije celý víkend fotografií z porady prezidenta Zemana s experty. Rozebírá zejména fa…