Michael Žantovský vzpomíná, jak Václav Havel prožíval tvůrčí utrpení. Ale když dostal pochvalu, tak se uklidnil

07.01.2019 15:24

Ředitel Knihovny Václava Havla pro internetovou televizi MALL.TV zavzpomínal na časy, kdy byl prezidentem Československa a České republiky Václav Havel. Mimo jiné prozradil, že byl Havel dosti nešťastný, když musel psát projevy. Projevoval obavy, zda budou k dané příležitosti dostatečně vhodné. Expert na veřejné projevy, který s Havlem pracoval, prý jednoho dne nad prezidentem zlomil hůl.

Michael Žantovský vzpomíná, jak Václav Havel prožíval tvůrčí utrpení. Ale když dostal pochvalu, tak se uklidnil
Foto: Hans Štembera
Popisek: V budově Akademie věd proběhla vernisáž výstavy Sochařský portrét Václava Havla

Když měl Václav Havel ještě jako československý prezident promluvit k oběma komorám Kongresu, dozvěděl se to až v lednu 1990. O nějaké tři týdny později ho skutečně pronesl. Zařadil se tak mezi hrstku politiků, kteří dostali takovou možnost. S tím, co by měl říci, si prý lámal hlavu.

„Václav Havel nepsal lehko. On prožíval jakési tvůrčí utrpení často, když psal. Takže většinou si ten úkol s velmi nešťastným výrazem odnesl domů na víkend a v pondělí ráno nám ho přinesl už opoznámkovaný a přeškrtaný. Ale tento projev si vyžadoval pochvalu, takže pak se uklidnil,“ prozradil Žantovský.

S projevem Havlovi pomáhala celá řada lidí včetně amerického experta na veřejné vystupování. Ten prý v jednu chvíli nad prezidentem zlomil hůl. „Václav Havel ten projev začal číst, dostal se tak na konec prvního odstavce a ten odborník mu řekl, že takhle teda ne, že se musí dívat nalevo, dívat se napravo, dělat odmlky, dělat dramatické pauzy. A to je všechno, co Havlovi vůbec nešlo. Když ten projev prezident četl asi potřetí, tak ten odborník to vzdal a odešel s tím, že tenhle žák je naprosto beznadějný,“ prozradil Žantovský.  

Havlův projev přerušili členové Kongresu celkem dvacetkrát dlouhým potleskem. Dvakrát tleskali dokonce vestoje.

Havel ve slavném projevu  mimo jiné prohlásil, že Spojené státy nejvíce pomohou Československu, když pomohou na cestě k demokracii Sovětskému svazu. Dal také jasně najevo, že každý politik by měl myslet na něco vyššího než jen na sebe, než na svůj prospěch, na svou rodinu a dokonce i na něco víc, než na svou zemi. Těmito slovy si získal pozornost kongresmanů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč Zeman otevírá po návštěvě nemocnice debatu o svém nástupci? Komentátor Pečinka přichází s tímto tvrzením

21:31 Proč Zeman otevírá po návštěvě nemocnice debatu o svém nástupci? Komentátor Pečinka přichází s tímto tvrzením

Hostem v pořadu Štrunc! žurnalisty Pavla Štrunce na serveru Info.cz byl komentátor týdeníku Reflex B…