Migrace a multi-kulti: Klaus st. vytáhl starší výrok. A i další

05.02.2020 13:24

Václav Klaus dokázal překvapit sám sebe, když si na počátku roku 2020 přečetl, co napsal v roce 2002. Pochválil se, jak již před osmnácti lety vyslovil varování, která jsou platná dodnes. A dočkal se označení „jájínek“.

Migrace a multi-kulti: Klaus st. vytáhl starší výrok. A i další
Foto: Daniela Černá
Popisek: Václav Klaus
reklama

Exprezident Václav Klaus užasl nad svou předvídavostí a aktuálností svých myšlenek i po 18 letech.

Anketa

Babišova vláda podává žalobu proti Evropské komisi ve věci dotací Agrofertu. Vadí vám to?

7%
93%
hlasovalo: 10412 lidí

Již dlouhou dobu bojuji s oslabováním národního státu, a přesto mne překvapilo, že jsem si již 30. července 2002 opsal: ‚Autorita a řízení národního státu začíná být vážně narušována transnacionálními a subnacionálními silami‘,“ citoval Klaus sám sebe.

Má pocit, že se rodí jakýsi nestát, protože národní stát je ničený nadnárodními strukturami, které zvláštním způsobem interpretují lidská práva.  

„Počátkem minulé dekády jsem se na různých fórech opakovaně utkával s ideologem třetích cest (a velkým kamarádem Tonyho Blaira) Anthonym Giddensem. Ten tehdy hlásal, že je třeba provést „demokratizaci demokracie“, neboť podle něho „dnešní demokracie není dostatečně demokratická“. Teď mi dochází, že právě toto myšlení stálo u zrodu (a dnešní fanatické obhajoby) tzv. liberální demokracie. Nám nebezpečí tohoto konceptu (a v realitě existujícího systému) došlo až teprve nedávno. Někteří ho nevidí ani dnes,“ pokračoval Klaus.

Už v roce 2002 dospěl také exprezident k závěru, že politici, kterým se nelíbí, jak se chovají jejich voliči, říkávají, že problémy dnešního světa jsou příliš složité a voliči jim nemohou porozumět. Klause zaujalo, že se takto vyjadřoval prezident USA J. F. Kennedy na počátku 60. let 20. století.

Klaus si vzpomněl také na britského komentátora Johna O´Sullivana, který již v onom roce 2002 popsal, co je podle něj multikulturalismus. Je to uznání toho, že člověk, který chce žít v naší společnosti, nemusí akceptovat její zvyklosti.

„To je kanonický výrok. To se mi zdá být skvělou definicí tohoto zdánlivě složitého fenoménu. Asi od něho (a od tohoto jeho článku) už mám v sobě pevně zabudován názor, že ‚migrace není lidské právo‘. John k tomu dodával dnes zcela politicky nekorektní výrok, že je ‚právem každého státu hájit své specifické kulturní charakteristiky a svou politickou komunitu‘. To už EU neumožňuje,“ vyjádřil svůj neochvějný názor někdejší prezident.

Touto cestou prý Západ ničí sám sebe.

Novinář Petr Kamberský se nad Klasovým textem pobavil. „Já bych se mu vlastně nesmál. 10 z devíti novinářů/píáristů/učitelů/markeťáků/farářů etc. jsme v hloubi duše stejní jájínkové jako on, akorát jsme si nedělali podrobné výpisky,“ napsal Kamberský na sociální síti Facebook.

„To je nejvíc,“ poznamenal ke Klausově textu bývalý brněnský radní Matěj Hollan.

Došlo i na vtipnou fotku.

Klaus o Klausovi

Klaus o Klausovi

Klaus o Klausovi

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

18:41 Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

Bývalý premiér Jiří Paroubek se tvrdě opřel do filozofa, disidenta a chartisty Daniela Kroupy, který…