Milan Knížák: Hercům nevěřím, vždy nás zradili. Sjednotí nás až obrovská invaze

4.11.2016 6:32 odp.

K umělci vyhlášeným tzv. týdnům občanského neklidu se v dnešním pořadu Pro a proti Českého rozhlasu Plus vyjádřili režisér Václav Marhoul a exředitel Národní galerie Milan Knížák. „Herci výzvami zneužívají veřejný prostor, je to nevěrohodná skupina lidí. Za totality byli všichni až na výjimky poslušní,“ řekl Knížák.

Milan Knížák: Hercům nevěřím, vždy nás zradili. Sjednotí nás až obrovská invaze
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Knížák

„Souhlasím s tím obsahem, ale využívám možnosti říct, že se mi tolik nelíbí ta forma,“ zmínil Marhoul, který petici na obranu demokracie podepsal. Klip s Viktorem Dykem a Jiřím Bartouškou považuje za patetický. 

„Pod takovýmito peticemi se objevují stále stejní lidé. Zneužívají ulici k tomu, aby vyjádřili své myšlenky. Je tam hodně předvolebního boje. Celá ta věc je umělá. Tím neříkám, že zcela souhlasím s tím, co dělá druhá strana,“ podotkl k tomu Knížák s tím, že nemá petice rád. 

„Herci nejsou skupina lidí, kterým bych důvěřoval. Byli to lidé, kteří nás vždy zradili nějakým způsobem. Za totality hráli, co jim totalita nabízela, až na malé výjimky. Herci jsou podle mě nevěrohodná skupina lidí. Na ty se nabaluje skupina těch stejných lidí, kteří se objevují při každém protestu. A protestovat proti politice a politikům mi připadá trochu nesmyslné, protože to jsou lidé, které volíme,“ rozvášnil se Knížák. „Tak je zkrátka nevolme. Akce na náměstích mi připadají velmi povrchní,“ dodal s tím, že to považuje za zneužívání veřejného prostoru. 

A následně se vyjádřil negativně i k osobě Michala Horáčka, který se rozhodl kandidovat na prezidenta. „Přijde mi to směšné, i vzhledem k jeho minulosti,“ dodal.

Celý pořad najdete ZDE.
 
Marhoul poté zavzpomínal na rok 1989, kdy herci podle jeho slov neuvěřitelně pomohli tomu, co se dělo v Praze. „Například spanilými jízdami, rozvážením letáků, zvaním lidí. A i díky hercům minulý režim padnul,“ sdělil. To se však nelíbilo Knížákovi. „Už bylo všechno rozhodnuto. Už tehdy v září jsem se vsadil s jedním svým známým, že do konce roku bude konec. V osmdesátých letech všichni věděli, že to dojíždí. A všichni chtěli, aby jim bylo dobře a měli peníze,“ uvedl Knížák. Ten ve svých dalších slovech zmínil také to, že je proti přímé demokracii. 
 
„Bude více petic, bude více shromáždění,“ troufá si říct Marhoul. „Kulturně, společensky, politicky – vždy jsme byli součástí západní Evropy. Najednou se odkláníme od těch základních pilířů a začínáme směřovat činy těch jednotlivých ústavních činitelů někam na Východ, někam, kam nepatříme. K totalitním a autokratickým státům. A to je, co společnost velmi poctivě vnímá,“ zmínil Marhoul nebezpečí pro demokracii.  
 
Závěrem se Marhoul opřel do prezidenta Miloše Zemana. „Společnost za poslední dva roky neuvěřitelné zhrubla. Myslím si, že je to hodně chyba pana prezidenta Zemana. Svým křupanstvím a svými vulgárními proslovy a urážením těch oponentů vnesl do společnosti právě jako standard urážky a hrubost,“ řekl. „Sjednotí nás až vnější ohrožení. Bohužel se ho obávám. A to hodně. Nemyslím si, že to bude přímo válka, ale ta obrovská invaze, migrační vlna. Poněvadž to není jenom migrace,“ dodal Knížák.
 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Vaše rady nad zlato

Dobrý den, nemáte to jako politici lehké, na druhou stranu, jste za vodou, takže mimo realitu běžných lidí. Myslíte, že rady typu, více se oblečtě, méně se koupejte v teplé vodě... jsou k něčemu jinému, než že pobouří lidi? Ono to totiž vypadá, že vám úplně chybí sociální cítění nebo nevim.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jsi zmr*d.“ Je tu skutečně vážné varování mocným. Daniel Landa už vidí, co hrozí

16:05 „Jsi zmr*d.“ Je tu skutečně vážné varování mocným. Daniel Landa už vidí, co hrozí

Lidé podle Daniela Landy poslední dva roky žijí ve strachu. Strachu, co s nimi bude, protože systém …