Milionová rozkrádačka dávek u Jurečky. Robot neuměl poznat falešné žádosti. Ředitel to věděl a nekonal

03.03.2023 11:40 | Kauza

Obrovský skandál se nejspíš valí na Ministerstvo práce a sociálních věcí, kterému šéfuje Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle MF DNES mělo dojít k rozkradení značného množství peněz určeného na děti, humanitární dávky nebo pro Ukrajince. Příslušný ředitel navíc podle novinářů nezasáhl ani po informacích od podřízených, se slovy, že rozkradené peníze jsou jen „zlomky“ toho, co systém ušetří.

Milionová rozkrádačka dávek u Jurečky. Robot neuměl poznat falešné žádosti. Ředitel to věděl a nekonal
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ukrajinští uprchlíci před úřadem práce

Úředníci na chyby a rizika upozornili, reakce současného nově pověřeného ředitele úřadu práce ale mnohé překvapila. Podle něj jsou ztráty mnohem menší, než úspory a je to tedy v pořádku.

Vše už prověřuje policie a zabývá se i případem Ukrajinky, která dostala podporu 1,3 milionu od jedenácti úřadů práce a poslala je na Ukrajinu.

Celá záležitost začala ve chvíli, kdy ministerstvo spustilo zcela robotický elektronický systém, který žádosti zpracovával a hodnotil bez lidského zásahu.

„Jenže neodhalil podvody a vyplatil podle pracovníků úřadů práce miliony neoprávněně. A když úředníci vyzvali ředitele, aby systém kvůli chybám vypnul, odbyl je, že aplikace šetří desítky milionů a zneužité miliony jsou jen zlomkem,“ píše o celé kauze deník MF DNES, který se záležitostí zaobíral.

Na celou záležitost upozornili vedení úřadu sami jeho zaměstnanci. Třeba předsedkyně odborů Simona Struhová napsala ministru Jurečkovi a pověřenému řediteli Trpkošovi toto:

„Klienti jsou vynalézaví a velmi brzy přišli na to, že je možné žádat o stejnou dávku několikrát. Třeba po provedení menší úpravy, že jednou se vyplní jako ubytovatel a podruhé jako ubytovaný.“

V mailu, který má redakce MF Dnes k dispozici, píše ale i další věci.

„U žadatelů z Ukrajiny není možné ověření, zda se zdržují na našem území, nebo zda zde pracují, a přesto o dávku žádají. U výplaty příspěvku na dítě absolutně nefungují kontrolní mechanismy, některým lidem byla dávka vyplacena automaticky.“

Další úředníci upozorňovali Trpkoše ještě daleko dříve a velmi důrazně.

„Žádáme o okamžité přerušení činnosti těchto aplikací. V současné době se úniky státních prostředků pohybují v řádech milionů.“

Reakce ředitele Trpkoše, který byl funkcí ředitele úřadu práce pověřen poté, co ministr Jurečka odvolal jeho předchůdce Viktora Najmona, ale zřejmě nebyla taková, jakou si jeho podřízení představovali, když očekávali, že bude vzniklou situaci řešit.

Trpkoš totiž odpověděl v tom smyslu, že při rozdělování peněz se vždy řeší vyváženost nákladů na jejich bezpečnost a ochranu proti zneužití a na druhou stranu rychlost a jednoduchost pro klienty. Nové aplikace podle něj ušetřily přes 90 milionů korun a každý měsíc dalších 20 milionů na ukrajinských dávkách.

„Těmto číslům se ztráty jako takové neblíží ani vzdáleně. Z pohledu daňového poplatníka se tedy jedná o pozitivní bilanci... A co je ještě férové říct: Lidé nejsou andělé.“

A o jaký problém vlastně šlo? MF DNES ho popisuje jako chyby v aplikacích, které se při posuzování nároku lidí na dávku nedokázaly propojit s jinými databázemi, kde by zjistily, jestli lidé nárok na peníze mají.

„Už téměř před rokem přitom úřady práce upozorňovaly, že aplikace při posuzování žádostí Ukrajinců o dávky nedokážou poznat, jestli jsou tito lidé skutečně v Česku, nebo žádají přes internet z Ukrajiny,“ uvádí MF Dnes s tím, že to je i případ Ukrajinky, na jejíž podivné pohyby na účtu upozornila jedna z českých bank.

„Ženě na účtu přistálo přes 1,3 milionu korun jako příspěvky na solidární domácnosti. Žádosti o peníze přitom podávali lidé z Ukrajiny. Peníze vyplatilo jedenáct úřadů práce po celé zemi, všechny na jeden účet, k němuž měla přístup daná Ukrajinka ze Zlína. Ta pak podle své výpovědi peníze posílala po řidičích autobusů na Ukrajinu.“

Odvolaný ředitel úřadu práce Viktor Najmon k celé situaci dnes uvádí, že úředníci na chyby v systému upozorňovali už delší dobu.

„Se systémem přišlo Ministerstvo práce a sociálních věcí a úřady práce byly jen uživatelem. Upozorňovali jsme na možné chyby i na to, že například u příspěvku pro solidární domácnosti za ubytování Ukrajinců nemá úředník žádnou možnost zasáhnout, protože příspěvek zcela zpracovává robot,“ řekl MF DNES.

Dodejme, že šéf zmíněného ministerstva Marian Jurečka včera sdělil, že se případem bude zabývat Nejvyšší kontrolní úřad, který provede kontrolu na celém Úřadu práce ČR.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: MaA

Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

školství

Už roky se tu mluví o reformě školství a výsledek je, že se úroveň školství nezlepšuje, a co hůř, zhoršuje se. Proč je tak těžké, to změnit? Myslím, že na tom, že je potřeba změnu se shodne vláda i opozice. A k aktuální situaci. Dcera vyjde základku sice až za dva roky, ale už teď se bojím toho, kam...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený příspěvek

Nechce se mi, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseNechtík , 03.03.2023 12:01:23
věřit, že ti zbídačení uprchlíci před válkou z Ukrajiny tady podvádí a berou si i to na co nemají nárok. Vždyť podle médií jsou to vesměs hodní a vzdělaní lidé. Když se jedná o tak nepatrnou částku, tak ať to ten ředitel uhradí. Páni to budou asi muset snížit tu valorizaci důchodcům o další procenta aby se to uhradilo.

| 10 | 0

Další články z rubriky

Německo: Zmlátili pravičáky. ,,Úctyhodný motiv,” řekl soud. Bystroň přidal silné info

19:32 Německo: Zmlátili pravičáky. ,,Úctyhodný motiv,” řekl soud. Bystroň přidal silné info

ZE SVĚTA Německá levicová extremistka Lina E. byla odsouzena k pěti letům a třem měsícům. Obviněná b…