Miloše Zemana vyprovázeli při odletu do Moskvy aktivisté s drsnými transparenty. Prezident takto reagoval

08.05.2015 16:55

REPORTÁŽ Prezident Miloš Zeman odletěl do Moskvy. V sobotu 9. května se v ruské metropoli zúčastní oslav 70. výročí ukončení druhé světové války. Ještě před odletem se Zeman pozdravil s osmi válečnými hrdiny, které s sebou na cestu vzal. Před branami kbelského letiště se sešlo několik demonstrantů, nejspíš akvitistů „Pražského majdanu“. Prezident také prozradil, o čem bude jednat s Vladimirem Putinem.

Miloše Zemana vyprovázeli při odletu do Moskvy aktivisté s drsnými transparenty. Prezident takto reagoval
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezident Miloš Zeman na vojenském letišti Kbely před odletem do Moskvy
reklama

Armádní speciál Airbus A319 vzlétl z vojenského letiště v pražských Kbelích v pátek krátce po třetí hodině odpoledne. V prostorách letiště se prezident republiky za přítomnosti novinářů během vojenského ceremoniálu a za zvuků státní hymny, setkal s válečnými veterány, kteří ho doprovází, a předal jim pamětní listy jako upomínku na tuto cestu.

„Vážení veteráni. Jenom zbabělci a hlupáci rozlišují mezi těmi, kdo bojovali na východní a západní frontě. Dovolte mi, abych vám věnoval pamětní list této události a popřál, aby vám setkání s válečnými veterány z bývalého Sovětského svazu přineslo krásné životní zážitky,“ řekl před veterány prezident Zeman.

Veteráni se v pátek večer zúčastní recepce na českém velvyslanectví v Moskvě za účasti prezidenta Miloše Zemana. Další program sice upřesněn nebyl, nicméně někteří z veteránů přímo na letišti uvedli, že se těší na sobotní vojenskou přehlídku na Rudém náměstí.

„Pevně doufám, že se přehlídky zúčastníme. Byl by to výjimečný zážitek,“ řekl ParlamentnímListům.cz jeden z osmi válečných hrdinů, profesor Rajko Doleček, který zanedlouho oslaví 90. narozeniny. Není jasné, zda se čeští veteráni zúčastní i sobotní recepce v Kremlu, pořádané ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nicméně vzhledem k tomu, že jsou součástí delegaci prezidenta, je to pravděpodobné.

Fotogalerie: - Zeman letí do Moskvy

Miloš Zeman odletěl na oslavy konce války do Moskv...
Miloš Zeman odletěl na oslavy konce války do Moskv...
Miloš Zeman odletěl na oslavy konce války do Moskv...
Miloš Zeman odletěl na oslavy konce války do Moskv...
Miloš Zeman odletěl na oslavy konce války do Moskv...
Miloš Zeman odletěl na oslavy konce války do Moskv...

Miloš Zeman pak novinářům prozradil, o čem hodlá s prezidentem Ruské federace jednat. Česká hlava státu má rovněž v programu setkání se slovenským premiérem Robertem Ficem, které se uskuteční přímo v prostorách Kremlu v době, kdy se na Rudém náměstí bude konat slavnostní vojenská přehlídka.

„Máme setkání s Robertem Ficem a mimo jiné budeme diskutovat o spolupráci se Slovenskem při infrastrukturních projektech. Mám jednání s makedonským prezidentem Ivanovem, kde mě Evropská komise pověřila, abych mu předal její poselství.

„Samozřejmě se budeme zabývat především nesplacenými pohledávkami v Ruské federaci. Jenom pro příklad, jedna jediná z nich týkající se jedné elektrárny zahrnuje částku pěti miliard korun. A to je pouze jedna z nich. Nevylučuji další bilaterální jednání, ale ta zatím nejsou dohodnuta,“ podotkl Zeman.

Prezident počítá s tím, že se v Moskvě setká jak s českými, tak s ruskými veterány na večeři na naší ambasádě. Až s nimi posedím a povečeřím, tak si půjdu lehnout, protože jsem se vracel z Gdaňska v půl třetí ráno a v sedmdesáti letech už člověk potřebuje spát,“ reagoval prezident na otázku, co má v programu večer po příletu do ruské metropole.

Jak už bylo zmíněno, před branou kbelského armádního letiště postávala zhruba desítka demonstrantů, z nichž někteří drželi ukrajinské vlajky nebo transparenty s nápisy „Jedeš slavit s fašisty, zrazuješ naši svobodu“ nebo „Jeď za svým vůdcem a už se nevracej“. K tomu prezident poznamenal, že v každé populaci je část lidí s nízkou inteligencí. Iniciativu některých umělců, kteří Miloše Zemana nabídli jako dárek ruskému prezidentovi Putinovi, komentovala hlava státu s tím, že jde o bezejmenné lidi, kteří se svojí exhibicí pouze snaží zviditelnit.

V sobotu se v Moskvě prezident Zeman zúčastní pietního aktu v Alexandrovském sadu nebo recepce pořádané Vladimirem Putinem pro světové státníky.

ParlamentníListy.cz už ve čtvrtek exkluzivně přinesly jmenný seznam zmiňovaných osmi válečných hrdinů, kteří se prezidentské cesty do Moskvy účastní. Je mezi nimi například plukovník Pavel Vranský, Tihomir Mirkovič nebo profesor Rajko Doleček, který působil v odboji.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A totalitní mašinerie spustila motory. Stačilo, aby Landovský otevřel dopis, ve kterém se psalo o otci Martina Zounara a jeho financích za ztvárnění Klementa Gottwalda

5:05 A totalitní mašinerie spustila motory. Stačilo, aby Landovský otevřel dopis, ve kterém se psalo o otci Martina Zounara a jeho financích za ztvárnění Klementa Gottwalda

CHARTA 77 Podle mnohých odborníků přesvědčivým dokladem o kinematografii první poloviny sedmdesátých…